Kronika strażacka 18 -24 10.2021

W okresie od 18 – 24.10.2021 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 29 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary, 25 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe.

19.10.2021 – Łochów – wypadek.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępów OSP Łochów strażacy stwierdzili, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia jedna osoba doznał urazu głowy w okolicy lewego ucha. Drugi kierujący oddalił się z miejsca zdarzenia. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Na miejsce zdarzenia przybył ZRM, któremu przekazano osobę poszkodowaną. Na prośbę policji zastęp OSP Łochów został do pomocy w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu uprzątnięcia uszkodzonych pojazdów z jezdni.

21.10.2021 – Węgrów – przewrócone drzewo. 

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła formatka o treści: „przewrócone drzewo blokuje dojazd do posesji, całkowita blokada, długość drzewa – ok. 20 metrów, PRM niepotrzebne, brak przewodów energetycznych w zasięgu, drzewo uszkodziło elementy ogrodzenia pobliskiego cmentarza”. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastęp JRG PSP Węgrów. Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że topola o dług. Ok. 20m blokuje dojazd do posesji. Drzewo rosło na terenie cmentarza, przewracając się uszkodziło część ogrodzenia cmentarza (kamienny parkan). Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pocięciu drzewa na mniejsze kawałki i usunięciu go z pasa drogi dojazdowej przy użyciu pił mechanicznych.

21.10.2021 – Ludwinów, gm. Liw – przewrócone drzewa na drogę do Małej Wsi.

Do zdarzenia zadysponowało zastęp JRG PSP Węgrów. Dojazd do miejsca zdarzenia drogą gruntową. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JRG PSP Węgrów i OSP Starawieś, stwierdzono, że w poprzek drogi gminnej przewrócone są dwa drzewa (sosny), które zawieszone są na linii energetycznej. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt do pracy na wysokości usunęli przy pomocy pilarki spalinowej leżące drzewa na linii energetycznej. Na tym działania zastępów zakończono, zastępy powróciły do koszar.

22.10.2021 – Łochów – drzewo na garażu.

Do SKKP wpłynęła informacja o przewalonym drzewie, opartym o dach budynku garażowego (wolnostojący, murowany, kryty blachą) – w środku znajdował się samochód. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów OSP Łochów ul. Fabryczna, strażacy stwierdzili, że drzewo pod wpływem wiatru upadło na budynek garażu stojącego na prywatnej posesji i oparło się o dach budynku uszkadzając częściowo fragment tego dachu. Zastępy OSP zabezpieczyły miejsce zdarzenia a następnie przy pomocy podnośnika SH-18 i pił spalinowych usunęły drzewo. Na tym działania zakończono.

22.10.2021 – Zakrzew, gm. Korytnica – wypadek.

Do wypadku zadysponowano JRG PSP Węgrów oraz OSP Korytnica. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów strażacy stwierdzili, że samochód osobowy wypadł z drogi wojewódzkiej 637 (jadąc od strony Dobrego), i znajduje się w rowie na dachu. Jedna osoba jadąca wypadła z samochodu i leżała na jezdni, na miejscu była karetka przewozowa (przejeżdżająca tą drogą), z której ratownik zajął się poszkodowanym, droga była nieprzejezdna. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wsparciu ratownika karetki przewozowej w udzielaniu pomocy medycznej osobie poszkodowanej (nieprzytomny, krwawienie), rozstawiono też parawan w celu zabezpieczenia poszkodowanego przed silnymi podmuchami wiatru. W międzyczasie dojechał ZRM, który przejął dalsze działania medyczne.  Dalsze działania straży pożarnej polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i pomocy Policji w zabezpieczeniu ruchu drogowego. Sprawdzono otwierając uszkodzony samochód (używając narzędzi hydraulicznych) czy nie znajdują się w nim inne osoby oraz przeszukano teren przy miejscu zdarzenia nie stwierdzając innych osób poszkodowanych. Zabezpieczano również lądowanie i start z poszkodowanym przybyłego śmigłowca LPR. Po odlocie z miejsca zdarzenia LPR z poszkodowanym, przekazano miejsce zdarzenia Policji.

KP PSP Węgrów