Kronika strażacka 06 – 12 grudnia 2021

W okresie od 06 – 12.12.2021 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 13 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 3 pożary, 9 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

06.12.2021 – Miedzna – dachowanie samochodu osobowego.

Prawdopodobnie w wyniku niezachowania ostrożności przez kierowcę, samochód osobowy, którym podróżowała jedna osoba dachował i znajduje się w przydrożnym rowie. Osoba poszkodowana samodzielnie opuściła pojazd. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz LPG, udzieleniu KPP poszkodowanej osobie (wsparcie psychiczne, stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa). Na miejsce zdarzenia przybył ZRM, któremu przekazano poszkodowaną osobę wraz z kartą udzielonej. Uległo zniszczeniu lub spaleniu: samochód osobowy Skoda Fabia – dach samochodu. 

09.12.2021 – Węgrów – pożar kotłowni w budynku mieszkalnym.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów JRG PSP stwierdzono, że pożarem objęte jest pomieszczenie kotłowni w budynku mieszkalnym murowanym. Pożar został częściowo przygaszony przez wodę, która wyciekła z uszkodzonej instalacji hydraulicznej pieca grzewczego. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu wody w natarciu, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Nadpalone drewno opałowe znajdujące się w kotłowni wyniesiono na zewnątrz i przelano wodą. Pomieszczenia przewietrzono przy użyciu wentylatora osiowego. Pomieszczenie objęte pożarem sprawdzono dodatkowo przy pomocy kamery termowizyjnej (nie stwierdzono zagrożenia), a cały budynek na obecność tlenku węgla detektorem CO. Dalsze działania polegały na systematycznym przewietrzeniu budynku (otwarcie drzwi i okien na wszystkich kondygnacjach, wentylator osiowy), po czym dokonano powtórnego pomiaru w całym budynku (z wynikiem negatywnym). Miejsce zdarzenia przekazano protokołem właścicielowi, na tym działania zakończono. Uległo zniszczeniu lub spaleniu: pomieszczenie kotłowni, częściowo instalacja hydrauliczna i elektryczna, drewno opałowe.

12.12.2021 – Ocięte, gm. Sadowne, droga nr 50 – samochód osobowy uderzył w łosia.

Do zdarzenia został zadysponowany zastęp pobliskiego OSP Sadowne oraz JRG PSP Węgrów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu, strażacy stwierdzili, że w samochód osobowy w wyniku zdarzenia z łosiem ma wybitą przednią szybę, a poszkodowany kierowca znajduję się w samochodzie, posiada widoczne obrażenia głowy. Padnięte zwierzę w wyniku zdarzenia znajdowało się na poboczu drogi. Działania zastępów polegały w pierwszej kolejności na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ewakuacji poszkodowanego z samochodu i udzieleniu KPP(wsparcie psychiczne, stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa, opatrunek na rany głowy, zabezpieczenie przed utratą ciepła). Na miejsce zdarzenia przybył ZRM, któremu przekazano poszkodowanego. Działania zastępów straży pożarnej polegały na odłączeniu akumulatorów w samochodzie oraz kierowaniu ruchem drogowym do czasu przybycia na miejsce zdarzenia zastępów Policji. Działania doprowadziły do lokalizacji zagrożenia. KDR przekazał miejsce zdarzenia Policji. Uległo zniszczeniu lub spaleniu: przód samochodu Golf Polo.

KP PSP Węgrów