Kronika strażacka 13-20 grudnia 2021

W okresie od 13-20.12.2021 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 9 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 5 pożarów, 4 miejscowe zagrożenia i 1 alarm fałszywy.

13.12.2021 – Adamów, gm. Wierzbno – Pożar sadzy.

Działania zastępu w pierwszej fazie polegały na wygaszeniu komina, użycia sita kominowego i kontroli szczelności przewodu kominowego. Działania wsparł przybyły na miejsce zastęp JRG. Z uwagi na palące się sadze użyto gaśnicy proszkowej w natarciu poprzez wyczystkę kominową, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Dalsze działania polegały na użyciu wyciora kominowego i przeczyszczeniu sadzy z przewodu kominowego, którą wybierano przez wyczystkę kominową i wynoszono na zewnątrz. Podczas działań użyto miernika wielogazowego oraz kamery termowizyjnej nie stwierdzając obecności tlenku węglu w powietrzu oraz ewentualnych nieszczelności przewodu kominowego. Po przekazaniu miejsca zdarzenia działania zakończono i zastępy wróciły do baz.

14.12.2021 – Helenów, gm. Wierzbno – Pożar budynków gospodarczych – warsztat samochodowy.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Wierzbno i przeprowadzonym rozpoznaniu dowódca akcji stwierdził, że doszło do zapalenia się budynków gospodarczych – warsztatu, brak osób poszkodowanych, zagrożone kolejne dwa budynki gospodarcze (połączony łącznikiem oraz oddalony 3m) i budynek mieszkalny (oddalony 10m). Do pożaru zostały zadysponowane dodatkowe jednostki OSP. Działania pierwszego zastępu polegały na podaniu 2 prądów wody w natarciu od strony wschodniej budynku oraz ewakuacji mienia (zastęp przy użyciu wciągarek z samochodów odciągnął z płomieni dwa traktory), po czym zbudował trzecią linię gaśniczą podając prąd wody w obronie sąsiedniego budynku.. Następnie na miejsce zdarzenia przybyły zastępy OSP Grębków, które podały dwa prądy wody w natarciu od strony zachodniej budynku. Ponadto KDR polecił monitorować strefę przy pomocy miernika wielogazowego z uwagi na przyczynę powstania pożaru (zapalenie instalacji gazowej pojazdu w czasie naprawy). Przybyłe kolejne zastępy OSP wsparły prowadzone działania ratownicze. Prowadzone działania doprowadziły do lokalizacji pożaru. Przystąpiono do prac rozbiórkowych z jednoczesnym dogaszaniem zarzewi ognia i przelewaniem pogorzeliska likwidując pożar (pogorzelisko sprawdzono kamerą termowizyjną). Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi – zastępy powróciły do koszar. Na miejscu zdarzenia na dozorowanie pogorzeliska pozostawiono zastępy OSP Wierzbno.

15.12.2021 – Węgrów – Kobieta zsunęła się do rowu melioracyjnego.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy JRG Węgrów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy stwierdzili, że kobieta spadła z nasypu przy drodze krajowej do rowu melioracyjnego (z ok. 3m), siły i środki są wystarczające, ZRM na miejscu, którego ratownicy zajmowali się osobą poszkodowaną (przytomna, była ułożona na noszach typu deska, potrzebna była pomoc przy wyniesieniu poszkodowanej z rowu do karetki ZRM). Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie wyniesieniu za pomocą noszy typu deska kobiety z rowu. Poszkodowana została umieszczona w karetce ZRM i przewieziona do szpitala. Działania na tym zakończono.

18.12.2021 – Łochów – Wypadnięcie samochodu osobowego z drogi.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła formatka o treści: „JADĄC W KIERUNKU WĘGROWA, ZA ZNAKIEM ŁOCHÓW 100 METRÓW DACHOWANIE POJAZDU OOSBOWEGO, NIE CHCĄ POMOCY MEDYCZNEJ, BRAK WYCIEKÓW, KIEROWCA WYSZEDŁ Z POJAZDU”. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Łochów i przeprowadzonym rozpoznaniu KDR ustalił, że pojazd osobowy wypadł z jezdni i znajduje się w rowie, kierujący sam opuścił pojazd i nie wymaga pomocy medycznej, potrzebna policja. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatora w pojeździe. Po przyjeździe policji, pojazd przekazano protokołem właścicielowi, po czym działania zakończono, a zastępy powróciły do koszar. 

20.12.2021 – Mrozowa Wola, gm. Stoczek – Pożar budynku mieszkalnego.

W dniu 20.12.2021 r. o godz. 3,50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Węgrowie wpłynęła informacja o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Mrozowa Wola. Do pożaru zadysponowano 7 zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP pożarem objęte było wnętrze budynku. Strażacy otrzymali informację, że w domu znajduje się kobieta w wieku 78 lat, która nie opuściła obiektu. Pomimo działań strażaków nie udało się kobiety uratować ze względu na rozwinięty już pożar. Ustalenie przyczyny pożaru prowadzi KP Policji w Węgrowie.

KP PSP Węgrów