Kronika strażacka 17 – 23 stycznia 2022

W okresie 17 – 23.01.2022 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano 25 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary, 23 miejscowe zagrożenia. 

17.01.2022 – Kołodziąż, gm. Sadowne – uszkodzony dach szkoły. 

Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy OSP w wyniku rozpoznania ustaliły, iż w wyniku silnego wiatru przewrócił się murowany komin dymowo-wentylacyjny oraz maszt antenowy sieci teleinformatycznej zamontowany na budynku szkoły podstawowej. Nikt z przebywających w szkole nie odniósł żadnych obrażeń. Komin przewracając się wpadł do środka na poddasze uszkadzając część połaci dachowej. Natomiast maszt antenowy umiejscowiony w kalenicy dachu w drugiej części budynku uszkodził tylko częściowo rynnę poziomą na budynku. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca uszkodzenia dachu. Komin, który wpadł do środka został sukcesywnie rozbierany i przemieszczany na powierzchni poddasza celem ograniczenia miejscowych obciążeń. Po rozbiórce uszkodzonego komina przystąpiono do zabezpieczania dachu za pomocą plandeki dostarczonej przez zastępcę wójta gminy. Zdemontowano leżący na dachu i zwisający poza jego obrys aluminiowy maszt antenowy. W trakcie prowadzonych działań na miejsce zdarzenia przybyli pracownicy Nadzoru Budowlanego, którzy zalecili wygrodzenie dostępu do dwóch klas na piętrze, do momentu orzeczenia przez eksperta od budownictwa przydatności obiektu. 

18.01.2022 – Łochów – pożar sadzy w kominie.

KDR po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdził, że w przewodzie kominowym (kotłownia na parterze, piec  na paliwo stałe) w murowanym budynku mieszkalnym doszło do zapalenia się sadzy, widoczne zewnętrzne oznaki pożaru sadzy, brak osób poszkodowanych. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie wygaszeniu pieca CO oraz podaniu prądu mgłowego wody z lancy kominowej poprzez wyczystkę w pomieszczeniu kotłowni do wnętrza przewodu kominowego. Pożar ugaszono. Następnie sprawdzono miernikiem wielogazowym pomieszczenia w budynku nie stwierdzając obecności CO, sprawdzono kamerą termowizyjną ściany przyległe do komina czy nie doszło do ich nagrzania i w efekcie zapalenia się (nie stwierdzono). Na skutek pożaru sadzy przewód kominowy uległ pęknięciu.  Pomieszczenia przewietrzono, po czym pouczono mieszkańców budynku o obowiązku okresowego sprawdzania i czyszczenia przewodów kominowych i wentylacyjnych.

21.01.2022 – Węgrów  – wypadek podczas użytkowania wózka widłowego. 

Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP wpłynęło zgłoszenie o wypadku w jednym z zakładów. Pracownik został uderzony w głowę widłami wózka. Jedna osoba poszkodowana (przytomna z urazem głowy). Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Na miejsce zdarzenia przyjechał patrol Policji oraz ZRM, który przejął poszkodowanego, a następnie przetransportował do szpitala. Na tym działania zakończono, a zastępy wróciły do koszar.

21.01.2022 – Budziska, gm. Łochów  – wypadek drogowy.

KDR potwierdził informacje, że doszło do zdarzenia dwóch pojazdów osobowych (jedna osoba poszkodowana – kierowca samochodu Mercedes oraz że kierowca z drugiego pojazdu – Skoda wyszedł sam przed przybyciem straży pożarnej). Na miejscu jest patrol policji i zespół ratownictwa medycznego. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączenia akumulatorów oraz pomocy ratownikom medycznym podczas medycznych czynności ratunkowych. Równocześnie w miejscu zdarzenia ruch drogowy odbywał się wahadłowo. Po odjeździe ZRM z poszkodowanym do szpitala zastęp JRG oraz OSP Łochów zakończył działania i powrócił do bazy. Na prośbę Policji na miejscu działań pozostał zastęp OSP Budziska w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia i kierowania ruchem drogowym do czasu prowadzenia czynności dochodzeniowych.

Ponadto dnia 17.01.2022 JOP brały udział w 17 zdarzeniach podczas usuwania skutków porywistego wiatru (wywrócone drzewa, uszkodzone dachy budynków).

KP PSP Węgrów