Kronika strażacka 20 – 26 czerwca 2022

W okresie 20 – 26.06.2022 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 14 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary, 11 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy. 

20.06.2022 – Krupińskie, gm. Sadowne – Pożar budynku mieszkalnego.

Do SKKP wpłynęła formatka o treści: „Pożar domu dom drewniany, parterowy dach się pali, brak osób poszkodowanych, butla z gazem w środku”(zgłoszenie od użytkowników, którzy zauważyli wydobywający się dym spod dachu). Do pożaru zostały zadysponowane zastępy JRG PSP Węgrów, JRG Posterunek, OSP Sadowne i OSP Zieleniec. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów OSP Sadowne, strażacy stwierdzili, że w wyniku wyładowania atmosferycznego doszło do pożaru budynku mieszkalnego (budynek drewniany kryty blachą z dobudowanym murowanym gankiem). Dym wydobywa się spod dachu z części murowanej budynku, nie ma osób poszkodowanych.  Do czasu przyjazdu straży pożarnej, mieszkańcy sami odkręcali blachę i polewali wodą z węża ogrodowego miejsce, z którego wydobywał się dym. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odkręceniu arkuszy blachy na dobudówce, a następnie przy użyciu piły spalinowej wycięto deski, pod którymi tliły się trociny oraz drewniana belka, na którą podano jeden prąd wody w natarciu. Prowadzone działania doprowadziły do lokalizacji pożaru. Dalsze działania polegały na usuwaniu spalonych trocin na zewnątrz budynku i przelewaniu wodą. Miejsce pożaru sprawdzono kamerą termowizyjną nie stwierdzając zarzewi ognia.

W działaniach udział brało: PSP 2 zastępy, OSP 2 zastęp.

26.06.2022 – Krupińskie, gm. Sadowne – Pożar lasu.

Dyżurny SK PSP w Węgrowie do zdarzenia zadysponował JRG Posterunek oraz zastępy OSP: Sadowne oraz Zieleniec. Miejsce pożaru zlokalizował Leśniczy Nadleśnictwa Łochów, który następnie pokierował JOP do miejsca zdarzenia. Po przybyciu na teren działań zastępów, strażacy stwierdzili, że pali się ściółka w lesie sosnowym na obszarze ok 0,5 ha z istniejącym zagrożeniem dla kolejnych partii lasu, wiatr potęguje rozprzestrzenianie się ognia. Dodatkowo zadysponowano również zastępy OSP Sadowne, OSP Zarzetka oraz OSP Szynkarzyzna. Działania zastępów w pierwszej fazie polegały na podaniu 2 prądów wody w natarciu na front pożaru, co doprowadziło do jego lokalizacji. Kolejne przybyłe zastępy OSP wsparły działania, podając kolejne dwa prądy wody w natarciu, dokładnie przelewając pogorzelisko, co doprowadziło do całkowitej likwidacji pożaru.

W działaniach udział brało: PSP 1 zastęp, OSP 5 zastępów.

KP PSP Węgrów