Kronika strażacka 17 – 23 października 2022

W okresie od  17 – 23.10.2022 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 13 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 6 pożarów, 6 miejscowych zagrożeń i jeden alarm fałszywy.

18.10.2022 –  Ruchna, gm. Liw – pożar budynku mieszkalnego.

W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia straży pożarnej w budynku na poddaszu panowało duże zadymienie. Nie było osób poszkodowanych. Działania zastępów JRG i kolejnych przybyłych OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, jednocześnie wprowadzone zostały roty ratowników na poddasze w celu odnalezienia źródła zadymienia. W jednym z pomieszczeń znaleziono źródło zadymienia (zapaliły się elementy ściany i wyposażenia pomieszczenia prawdopodobnie na skutek zwarcia instalacji elektrycznej).

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy i 19 ratowników

19.10.2022 – Zieleniec, gm. Sadowne – wypadek 2 samochodów osobowych.

W miejscowości Zieleniec doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych (jeden znajduje się w rowie), w których podróżowały dwie osoby znajdujące się poza pojazdami, brak osób poszkodowanych. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatorów. Po czasie jedna z biorących udział w zdarzeniu osób zaczęła uskarżać się na ból głowy i bolące kolano, na miejsce zadysponowano pogotowie ratunkowe. W czasie oczekiwania na zespół ZRM, udzielono poszkodowanej KPP. Następnie na miejsce przybył zespół ZRM i przejął poszkodowaną.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy 12 ratowników

20.10.2022 –Ruchna, gm. Liw – pożar budynku gospodarczego.

Po dojeździe zastępów i przeprowadzonym rozpoznaniu KDR podaje informację, że pożarem objęty jest budynek gospodarczy, drewniany, kryty blachą. W odległości około 5 metrów od palącego się budynku znajduje się murowany budynek mieszkalny, częściowo zaczynają topić się w nim rynny. Ratownicy podali dwa prądy wody w natarciu na palący się budynek oraz jeden w obronie na sąsiedni dom jednorodzinny.   Z informacji uzyskanych od właścicieli ustalono, że w środku nikt nie przebywał. Dokonano częściowo rozbiórki budynku oraz przelano nadpalone elementy. Budynek przewietrzono i sprawdzono kamerą termowizyjną na wypadek wystąpienia dodatkowych zarzewi ognia – nie stwierdzając zagrożenia.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 11 ratowników

21.10.2022 – Ugoszcz, gm. Miedzna – pożar budynku stodoły.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu JRG, strażacy stwierdzili, że doszło do pożaru stodoły drewnianej krytej eternitem, w której znajdowało się ok. 200 bel słomy. Budynek wraz z belami objęty był pożarem całkowicie, przed dojazdem zastępu JRG na miejsce zdarzenia zadaszenie uległo całkowitemu zniszczeniu. Pożar nie stwarzał zagrożenia dla innych obiektów, gdyż budynek był w znacznej odległości od innych zabudowań. Działania zastępu polegały w pierwszej chwili na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, i podaniu dwóch prądów gaśniczych w obronie (celem uniemożliwienia rozprzestrzeniania się pożaru na tereny roślinne znajdujące się przy budynku. Po wypaleniu się znacznej części materiału palnego, podano 4 prądy wody na resztę spalonej słomy, sukcesywnie ją przelewając, co doprowadziło do ugaszenia pożaru.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 6 zastępów, 27 ratowników

21.10.2022 –  Polków Sagały, gm. Grębków – wypadek dwóch samochodów osobowych.

W zdarzeniu uczestniczyły dwa pojazdy osobowe. Wszyscy uczestnicy zdarzenia opuścili pojazdy przed przybyciem straży. Kierowcy i pasażerowi BMW udzielono kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Dalsze działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów z pojazdów, a także zablokowaniu całkowicie DK.  Po odjeździe ZRM zastępy straży pożarnej powróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępów 20 ratowników

22.10.2022 –  Gwizdały, gm. Łochów – dachowanie samochodu osobowego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu strażacy stwierdzili, że na drodze krajowej 62 samochód osobowy dachował i znajduje się w rowie na dachu. Równocześnie tył wystaje na pas drogowy blokując przejazd. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która opuściła pojazd przed przybyciem zastępu i znajduje się w samochodzie osobowym osób postronnych, Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu KPP osobie poszkodowanej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ZRM przekazano poszkodowaną.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy 18 ratowników

KP PSP Węgrów