Kronika strażacka 12 – 18.12.2022

W okresie od 12 – 18.12.2022 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 9 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary, 6 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

15.12.2022 – Tończa, gm. Liw – ambulans PRM w zaspie.

Dyżurny SKKP PSP potrzymał informację z prośbą Państwowego Ratownictwa Medycznego o pomoc w wydobyciu ambulansu, który utknął w śnieżnej zaspie. Przybyły na miejsce zastęp OSP Starawieś wyciągnął przy pomocy własnego pojazdu i stalowej liny karetkę na odśnieżoną drogę.

Udział: 1 OSP – 6 strażaków.

16.12.2022 Karczewiec, gm. Wierzbno – wypadek komunikacyjny.

Do zdarzenia zadysponowana została jednostka OSP Grębków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że samochód osobowy znajduje się częściowo w rowie na dachu, osoba kierująca pojazdem przebywa w radiowozie, składa zeznania, nie odniosła obrażeń. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przekręcenia pojazdu na koła i wyciągnięciu pojazdu z rowu przy pomocy wyciągarki. Na tym działania ratowników zostały zakończone.

Udział: 1 OSP – 6 strażaków.

16.12.2022 Stawiska. gm. Grębków – pożar sadzy w budynku mieszkalnym.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Grębków, strażacy stwierdzili, że w budynku mieszkalnym, murowanym doszło do zapalenia się sadz w przewodzie kominowym. Na miejsce zdarzenia dotarły również zastępy OSP Leśnogóra i JRG Węgrów. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca grzewczego, usunięciu resztek palącej się sadzy przy pomocy wyciora. Po dokonaniu w/w czynności kontrolowano temperaturę przewodu kominowego, która ulegała stopniowemu zmniejszaniu się. Budynek profilaktycznie przewietrzono, sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej i detektora wielogazowego (wynik pomiaru negatywny). Miejsce zdarzenia przekazano protokołem właścicielce, na tym działania zakończono. Udział: JRG 1 – 4; OSP 2 – 12 strażaków.

17.12.2022 Sadowne – pożar budynku gospodarczego.

Po przybyciu na miejsce zastępów OSP Sadowne, strażacy stwierdzili, że w budynku gospodarczym, w którym znajduje się skład opału – pożar drewna, budynek nie zagraża innym budynkom.  Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się w środku składowane drewno. Prowadzone działania doprowadziły do lokalizacji pożaru. Następnie przystąpiono do przecinania przy pomocy piły do cięcia drewna długich kawałków i wynoszenia ich na zewnątrz budynku, gdzie je dogaszano. Prowadzone działania doprowadziły do likwidacji pożaru.

Udział: 2 OSP – 12 strażaków.

KP PSP Węgrów