Kronika strażacka 06 – 12.02.2023

W okresie 06 – 12.02.2023 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 13 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 8 pożarów,  5 miejscowych zagrożeń. 

06.02.2023 – Czaple, gm. Korytnica, DW637 – Wypadek.

Na miejscu strażacy stwierdzili, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi i Renault. Audi pozostało na środku skrzyżowania, a Renault zjechał w drogę szutrową, kierowcy wyszli z pojazdów przed przyjazdem straży o własnych siłach, brak innych osób biorących udział w zdarzeniu. ZRM na miejscu, pomocy potrzebował kierowca Audi. Na miejsce zdarzenia po chwili wrócił pasażer z Audi, który też potrzebował pomocy ZRM. Droga częściowo przejezdna. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu klem akumulatorów, użyciu sorbentu do neutralizacji substancji ropopochodnych wydobywających się z samochodów oraz kierowaniu ruchem drogowych.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników.

06.02.2023 Szynkarzyzna, gm. Sadowne – Pożar budynku gospodarczego.

Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów OSP, strażacy stwierdzili, że doszło do pożaru poszycia dachowego w parterowym murowanym budynku gospodarczym krytym blachą. Brak osób poszkodowanych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu trzech prądów wody w natarciu na pożar (ratownicy zabezpieczeniu w sprzęt ODO) co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Następnie przystąpiono do usuwania blachy i ocieplenia z jednoczesnym przelewaniem wodą co doprowadziło do likwidacji pożaru. Miejsce prowadzonych działań oddymiono oraz sprawdzono kamerą termowizyjną. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi – zastępy powróciły do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 22 ratowników.

07.02.2023 Łopianka, gm. Łochów – Pożar budynku mieszkalnego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Łochów Fabryczny, strażacy stwierdzili, że w mieszkaniu na 1 piętrze w budynku wielorodzinnym doszło do zapalenia się garnka z olejem na kuchence gazowej oraz rozprzestrzenienia się pożaru na szafki kuchenne, mieszkaniec podjął próbę gaszenia pożaru wskutek czego doznał lekkiego podtrucia dymem, prąd odłączony w budynku. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyprowadzeniu mieszkańca na zewnątrz budynku oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na pożar, co doprowadziło do lokalizacji i likwidacji pożaru. Następnie na miejsce zdarzenia przybył ZRM, któremu przekazano. Przystąpiono do oddymiania i przewietrzania mieszkania oraz sprawdzenia sąsiednich lokali mieszkalnych kamerą termowizyjną pod kątem rozprzestrzenienia się pożaru. Zadysponowano na miejsce zdarzenia pogotowia energetycznego w celu zabezpieczenia instalacji elektrycznej w budynku. Po zbadaniu poszkodowanego przez ZRM, poszkodowany nie został zabrany do szpitala. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano użytkownikowi – zastępy powróciły do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępów, 24 ratowników.

10.02.2023 Jarnice, gm. Liw – Pożar budynku mieszkalnego.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów JRG, strażacy stwierdzili, że pożarem objęty jest parterowy, drewniany, budynek mieszkalny, kryty blachą, nie było osób poszkodowanych (mieszkańcy wcześniej powychodzili na zewnątrz przed przybyciem JOP). Działania zastępów JRG polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu na pożar – jednego przez okno – drugi przez drzwi, jednocześnie wprowadzając rotę ratowników. Prąd elektryczny został odłączony na tablicy rozdzielczej budynku, jednak w celu odłączenia przyłącza zadysponowano Pogotowie Energetyczne. Następnie na miejsce zdarzenia przybył patrol Policji oraz zastępy OSP, które wsparły prowadzone działania, podały kolejny prąd wody na palący się budynek. Z uwagi na duże zadymienie i dużą temperaturę panującą na poddaszu, wykonano otwór w dachu (pokrycie blacha) w celu oddymienia pomieszczenia i zmniejszenia temperatury, przez otwór podano kolejny prąd wody. Prowadzone czynności doprowadziły do lokalizacji pożaru. Dalsze działania polegały na usuwaniu tlących się materiałów z budynku na zewnątrz i przelewaniu wodą, dokonano też częściowej rozbiórki elementów konstrukcji dachu. Miejsce pożaru sprawdzono kamerą termowizyjną nie stwierdzając dalszych ognisk pożaru. Pomieszczenia na parterze oraz poddasze przewietrzono. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielce działania zastępów zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 7 zastępów, 24 ratowników.

KP PSP Węgrów