Jadą goście, jadą…

To tylko część tytułu książki kucharskiej Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu węgrowskiego, której promocja odbyła się popołudniem 26 marca w Węgrowie.

Dzięki Paniom z KGW powstała niezwykle ciekawa i jedyna w swoim rodzaju książka kucharska, której autorkami są dzielne i zapobiegliwe węgrowskie gospodynie – we wstępie do książki pt. „Jadą goście, jadą i czym ich podejmiemy?” pisze p. Senator RP Maria Koc, pomysłodawczyni konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego i współredaktorka wydawnictwa pod tym samym tytułem, powstałego na podstawie wyników tego konkursu.

We wstępie czytamy również, że: Powiat Węgrowski od zawsze był terenem rolniczym. Nasza ziemia dostarczała i nadal dostarcza dorodnych zbóż, warzyw i owoców, zdrowego mleka i smacznego mięsa. A nasze gospodynie były i są mistrzyniami w przyrządzaniu wspaniałych potraw z miejscowych produktów. Bogactwo to koniecznie trzeba pokazać, dlatego też powstał pomysł na konkurs kulinarny skierowany do wiejskich gospodyń. Konkurs ogłoszono w 2021 roku. Przystąpiło do niego 24 Koła Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego, a finał konkursu miał miejsce podczas Dożynek Powiatowych Powiatu Węgrowskiego, które odbyły się we wrześniu tego samego roku w Łochowie. Wówczas I miejsce przyznano KGW z Traw, gm. Korytnica, II miejsce – KGW z Janówek, gm. Liw i KGW z Czerwonki, gm. Wierzbno, III miejsce – KGW z Sojkówka, gm. Sadowne i KGW „Galicjanki” z Gruszczyna, gm. Stoczek. Wśród uczestników konkursu, wyróżnionych wpisem do książki, znalazły się Koła z terenu gminy Sadowne: Morzyczyn Włóki i Zarzetka. Gratulujemy finalistom konkursu! Po szczegóły zapraszamy do promowanej książki kucharskiej.

Wydawcą książki „Jadą goście, jadą i czym ich podejmiemy?” jest Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur, które wspólnie ze Starostwem powiatowym i instytucjami współpracującymi przygotowało spotkanie promocyjne. Odbyło się ono 26 marca w wirydarzu węgrowskiego klasztoru. Poprowadziła je p. Senator RP Maria Koc oraz p. Ewa Besztak – Starosta Węgrowski, a wśród gości znaleźli się m.in.: p. Anna Kaszuba – Kierownik Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, p. Marek Renik – Wicestarosta Węgrowski, samorządowcy, kierownicy jednostek i mieszkańcy powiatu węgrowskiego.

P. Senator Maria Koc szczegółowo omówiła konkurs kulinarny i powstałą w jego wyniku książkę, dziękując jednocześnie Kołom Gospodyń Wiejskich za udział. Po kilka egzemplarzy wydawnictwa przekazano uczestnikom konkursu i nie tylko. Była to też okazja do promocji książki Piotra Jamskiego „Mistrzowie. Ludwisarze z Różany, Żeleźnik, Węgrowa w XIX-XX wieku”.

Oczywiście, podczas tak ważnego spotkania nie mogło zabraknąć części artystycznej. Uczestniczy mieli okazję wysłuchać piosenek Zespołu Ludowego „Gwizdalanki”, a w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność repertuarze zaprezentował się, jak zwykle świetnie, rozbawiając publiczność, z dużymi owacjami, Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”. Brawo!

Jak zapowiedzieli decyzyjni współorganizatorzy spotkania, wkrótce będziemy mieli okazję uczestniczyć w wielu podobnych do tej imprezach, które będą promować Powiat Węgrowski, a także poszczególne jego miejscowości. Starostwo Powiatowe przygotowuje kalendarium wydarzeń na bieżący rok.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński