Kronika strażacka 20 – 26 marca 2023

W okresie 20 26.03.2023 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 7 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary,  5 miejscowe zagrożenia.

20.03.2023 – Brzuza, gm. Łochów – samochód osobowy uderzył w drzewo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Łochów, strażacy stwierdzili, że samochód osobowy znajduje się w rowie i uderzył w drzewo. Dwiema osobami poszkodowanymi na miejscu zdarzenia zajmuje się ZRM. Poszkodowane 2 osoby, w tym 4 letnie dziecko. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Miejsce zdarzenia przekazano Policji. Na tym działania zakończono i zastęp powrócił do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 12 ratowników.

20.03.2023 – Korytnica, ul. Spółdzielcza – pożar trawy.

Pożar krzewów na posesji blisko zabudowania. Do zdarzenia został zadysponowany zastęp OSP Korytnica i zastęp JRG Węgrów. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Korytnica, KDR stwierdził, że pali się 15 arów trawy przy posesji. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu wody na pożar. Prowadzone działania doprowadziły do lokalizacji pożaru, a w efekcie jego ugaszenie. Na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 9 ratowników.

20.03.2023 – Węgrów, ul. J.I. Kraszewskiego – pożar kotłowni.

Do zdarzenia zostały zadysponowane trzy zastępy JRG Węgrów, zastęp OSP Węgrów, zastęp OSP Liw. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępu JRG Węgrów, strażacy stwierdzili, że pożarem objęte było jedno pomieszczenie (kotłownia w podpiwniczeniu), budynek zadymiony. Jedna z osób przebywała na balkonie, na piętrze. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączenia mediów, podaniu jednego prądu gaśniczego na pożar przez okno oraz wentylacji. Jedna rota w aparatach ochrony dróg oddechowych przeszukiwała pomieszczenia na piętrze, gdzie odnalazła trzy osoby na najwyższej kondygnacji budynku, skąd zostały ewakuowane na zewnątrz. Druga rota  ewakuowała osobę z balkonu. Wszystkie osoby ewakuowane były przytomne i opuściły budynek o własnych siłach. Dwóm osobom udzielono tlenoterapii. Na miejsce zdarzenia przybył ZRM, któremu przekazano osoby poszkodowane. Żadna z ewakuowanych osób nie miała wskazań do hospitalizacji. Działania zastępów doprowadziły do lokalizacji, a w efekcie do ugaszenia pożaru. Po przewietrzeniu budynku i sprawdzeniu go na obecność tlenku węgla miernikiem wielogazowym.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępy, 22 ratowników.

21.03.2023 – Sadoleś, gm. Sadowne – zderzenia dwóch samochodów.

SKKP otrzymało formatkę CPR o treści: „GŁÓWNE SKRZYŻOWANIE W KIERUNKU MIŃSKA WYPADEK, 2 SAMOCHODY OSOBOWE, JEDNA OSOBA POSZKODOWANA, PRZYTOMNA, ZAKLESZCZONA”. SKKP Zadysponowało OSP KSRG Sadowne, Zastęp z JRG PSP Węgrów oraz z uwagi na dużą odległość (38km) i wspólny rejon chroniony Zastęp JRG PSP Ostrów. Na miejsce zdarzenia przybył jako pierwszy zastęp OSP Sadowne.  W wyniku rozpoznania strażacy stwierdzili, że na skrzyżowaniu DK 50 i drogi lokalnej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Zderzenie boczne. Pojazdami podróżowało łącznie 4 osoby, a dwie z nich odniosły obrażenia ciała. Jedna z poszkodowanych – kobieta, nieprzytomna, lat 50, znajdowała się w rozbitym pojeździe, a drugi mężczyzna opuścił pojazd o własnych siłach. Zastęp OSP zabezpieczył miejsce zdarzenia, zablokowano ruch drogowy, oświetlono teren i przystąpiono do realizacji kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Równocześnie wykonano dostęp do osoby poszkodowanej przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Przybyły na miejsce zastęp PSP Ostrów Maz. wsparł prowadzone już działania. Poszkodowana została przekazana ZRM, który podjął decyzję o zadysponowaniu na miejsce zdarzenia śmigłowca LPR. Strażacy wyznaczyli lądowisko na pobliskiej łące, ok. 50 m od miejsca zdarzenia. Poszkodowana została przetransportowana do śmigłowca, a następnie zabrana do specjalistycznej placówki medycznej. Druga osoba poszkodowana została przekazana ZRM i przewieziona do szpitala. Dalsze działania zastępów polegały na odłączeniu akumulatorów pojazdach. Policja wyznaczyła objazd drogami lokalnymi. Na miejscu pozostał zastęp OSP Sadowne w celu pomocy Policji w czynnościach dochodzeniowo śledczych – oświetlenie miejsca zdarzenia oraz zebranie niewielkiej ilości rozlanych płynów eksploatacyjnych. Na miejsce przybył patrol GDDKiA, który wspomógł zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz uporządkował drogę z pozostałości powypadkowych. Na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 15 ratowników.

KP PSP Węgrów