Kronika strażacka 07 – 13.08.2023

W okresie 07 – 13.08.2023 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 34 zdarzenia, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 3 pożary, 30 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

10.08.2023 – Ostrówek, DK 50 –  Zderzenie samochodu osobowego z ciężarowym.

Na DK50, zjazd w ul. Jana Pawła II, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego i osobowego. Droga była częściowo przejezdna, jadący pojazdami sami powychodzili z pojazdów i nie odnieśli obrażeń bezpośrednio zagrażających życiu. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W dalszej części na miejsce przybył zastęp OSP Ostrówek, który wsparł działania PSP. Po przybyciu Policji i ZRM poszkodowany został przekazany do ZRM. W dalszej części działania polegały na pomocy Policji w zabezpieczeniu ruchu drogowego. Po odjeździe z miejsca zdarzenia ZRM z poszkodowanym, przekazano miejsce zdarzenia Policji i zastępy wróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników.

10.08.2023 – Grabiny, gm. Sadowne – Zderzenie samochodów osobowych.

W miejscowości Grabiny doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 2 samochodów osobowych. Droga była częściowo przejezdna (jeden stał na poboczu, a drugi na środku jezdni), jadący pojazdami sami powychodzili z pojazdów i nie odnieśli obrażeń bezpośrednio zagrażających życiu. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu jednej osobie kwalifikowanej pierwszej pomocy. W dalszej części na miejsce przybył zastęp OSP Szynkarzyzna i Posterunek JRG Ostrówek, które wsparły działania. Po przybyciu Policji i ZRM poszkodowana została przekazana do ZRM. W dalszej części działania polegały na pomocy Policji w zabezpieczeniu ruchu drogowego. Po odjeździe z miejsca zdarzenia ZRM z poszkodowaną, przekazano miejsce zdarzenia Policji, zastęp JRG i jeden OSP powróciły do koszar. Na miejscu pozostał jeden z zastępów OSP w celu pomocy Policji w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 16 ratowników

12.08.2023 – Ogrodniki, gm. Łochów, DK 50 – Zderzenie samochodu osobowego z ciężarowym. 

Po dotarciu na miejsce zdarzenia, strażacy stwierdzili, że na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 50 (263km) i drogi powiatowej 4209 (4km) doszło do zderzenia samochodu osobowego  i ciężarowego  z naczepą. Samochód osobowy znajdował się w rowie, a w środku była jedna poszkodowana osoba. Samochód ciężarowy pozostał na drodze, a kierowca nie odniósł obrażeń. W wyniku stwierdzonych obrażeń u osoby znajdującej się w pojeździe odstąpiono od KPP. DK 50 zablokowana całkowicie w miejscu zdarzenia. Ratownicy medycznie stwierdzili zgon kierowcy samochodu osobowego. Po zakończeniu czynności prokuratury, wspólnie ze Służbą Drogową, usunięto z jezdni elementy uszkodzonych pojazdów i płyny eksploatacyjne rozlane na drodze. Na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 18 ratowników.

13.08.2023 – Świdno, gm. Wierzbno – Pożar prasy rolniczej i rżyska na polu uprawnym. 

Po dojeździe pierwszego zastępu OSP Wierzbno stwierdzono pożar prasy i rżyska około 40 arów, pożar wchodzi w las. Na miejsce prowadzonych działań dojechały kolejne zastępy, które wsparły działania pierwszego przybyłego zastępu. Podano łącznie 4 prądy wody, w tym jeden z działka przewoźnego. Doprowadziło to do lokalizacji, a w rezultacie likwidacji pożaru. Rżysko i las (około 10 arów) dokładnie przelano i przekazano właścicielowi, maszynę rolniczą zabrano z pola na utwardzony plac. Po zatankowaniu  zastępy wróciły do swoich macierzystych jednostek.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 20 ratowników.

13.08.2023 – Ocięte, gm.  Sadowne – Samochód osobowy uderzył w drzewo. 

Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że doszło do zderzenia samochodu osobowego z drzewem – pojazd znajduje się poza pasem drogi – kierujący pojazdem poza samochodem – przytomny – brak innych uczestników wypadku. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP poszkodowanemu. Poszkodowany został przekazany przybyłemu ZRM. Po odjeździe ZRM, miejsce zdarzenia przekazano protokołem Policji, po czym zastępy zakończyły działania i wróciły do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników.

KP PSP Węgrów