Kronika strażacka 11 – 17 września 2023

W okresie od 11.09 do 17.09.2023 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 15 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 3 pożary i 12 miejscowych zagrożeń.

12.09.2023 – Zawady. gm. Liw – wypadek samochodu osobowego.

Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy JRG i miejscowe OSP. Po przybyciu strażacy stwierdzili, że na drodze powiatowej samochód osobowy zjechał z trasy i uderzył przodem w drzewo. Samochód znajdował się w całości poza drogą, podróżował nim wyłącznie kierowca (nieprzytomny, z zachowanymi funkcjami życiowymi, zakleszczony w pojeździe, widoczne złamanie kończyny dolnej lewej, obrażenia i krwotoki na ciele). Na miejsce zdarzenia dotarła również policja i ZRM. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do poszkodowanego przy pomocy narzędzi hydraulicznych przy ręcznej stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa oraz wyciągnięciu go na nosze ortopedyczne i przeniesieniu do ambulansu pod nadzorem ZRM. Działania medyczne przy poszkodowanym prowadził ZRM. Po odjeździe karetki z poszkodowanym do szpitala, miejsce zdarzenia przekazano protokołem policji, na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 12 ratowników. 

13.09.2023 – Łochów, ul. 10-lecia – budynek mieszkalny- uderzenie pioruna w komin.

Na miejsce został zadysponowany zastęp OSP Łochów. Strażacy ustalili, że w wyniku uderzenia pioruna uległ uszkodzeniu fragment komina w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, brak oznak pożaru, brak osób poszkodowanych, policja na miejscu. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozebraniu fragmentu uszkodzonego komina, który groził upadkiem oraz sprawdzeniu całego budynku kamerą termowizyjną pod katem powstania zarzewi ognia (wynik negatywny). Na tym działania zakończono, a zastęp powrócił do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 1 zastęp, 6 ratowników.

16.09.2023 – Wrotnów, gm. Miedzna – kolizja dwóch samochodów osobowych.

Dyspozytor SK KP PSP w Węgrowie zadysponował pobliskie OSP Miedzna oraz zastęp JRG Węgrów SLRt. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Kia oraz VW Golf, brak osób poszkodowanych. Jeden samochód znajduje się na pasie drogi, a drugi poza drogą na łące. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu klem akumulatorów, zneutralizowaniu płynów eksploatacyjnych wydobywających się z pojazdy na jezdnie oraz zmyciu ich prądem wody. Zepchnięto samochód Kia  z jezdni na pobocze. Na tym działania zostały zakończone, zastępy powróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 11 ratowników.

17.09.2023 – Łochów, Al. Łochowska – dachowanie samochodu osobowego.

Dyżurny na miejsce zdarzenia zadysponował zastęp OSP Łochów, ul. Fabryczna, OSP Ostrówek i zastęp SLRT z JRG Węgrów. Po przybyciu na miejsce zastępów OSP i przeprowadzonym rozpoznaniu, KDR stwierdził, że doszło do wypadku samochodu osobowego (dachowanie pojazdu), kierowca wypadł z pojazdu, którym zajmował się ZRM, Policja na miejscu. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i rozstawieniu parawanu. Po zabraniu przez ZRM poszkodowanego mężczyzny do szpitala, KDR na prośbę Policji pozostawił zastęp OSP Łochów, ul. Fabryczna do pomocy Policji. Po czym zastęp OSP Ostrówek i zastęp SLRT powróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 18 ratowników.

KP PSP Węgrów