Kronika strażacka 18 – 24 września 2023

W okresie 18 – 24.09.2023 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 20 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 5 pożarów, 14 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

18.09.2023 – Budziska, gm. Łochów – pożar samochodu osobowego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów OSP Ostrówek i OSP Łochów strażacy ustalili, że doszło do pożaru w komorze silnikowej pojazdu marki Ford Mondeo. Kierujący samodzielnie ugasił pożar gaśnicą samochodową przed przybyciem straży. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeździe, a następnie sprawdzeniu auta kamerą termowizyjną (nie stwierdzając zarzewi ognia). Po przekazaniu pojazdu i miejsca zdarzenia kierowcy działania zakończono, a zastępy powróciły do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 12 ratowników.

21.09.2023 – Morzyczyn Włóki, gm. Sadowne –  pożar trawy.

Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy OSP Sadowne i Sokółka. Po przybyciu na miejsce strażacy stwierdzili, że na powierzchni 0,5 ha pali się trawa na nieużytkach w pobliżu lasu. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody na pożar, co doprowadziło do lokalizacji, a następnie likwidacji pożaru. Na tym działania zastępu zakończono, zastęp powrócił do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 12 ratowników. 

22.09.2023 – Sekłak, gm. Korytnica  – pożar lasu.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z OSP Kąty i Rabiany. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że pożarem objęte jest ok. 1 ar ściółki w zagajniku sosnowym przy rzece Liwiec, po czym przystąpiono do działań gaśniczych. Działania zastępów polegały na podaniu prądu wody, co doprowadziło do lokalizacji i ugaszenia pożaru.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 7 ratowników.

24.09.2023 – Jasiorówka, gm. Łochów – pożar budynków gospodarczych.

Do zdarzenia zadysponowano zastępy JRG Węgrów oraz sąsiednie OSP. Strażacy stwierdzili, że objęty w całości pożarem jest drewniany budynek gospodarczy kryty eternitem, przylegający do murowanego budynku gospodarczego. Obok znajdowała się zagrożona drewniana stodoła oraz nieco dalej inne zabudowania. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądu wody w natarciu na pożar oraz prądu wody w obronie murowanego budynku gospodarczego. Następne przybyłe zastępy podały kolejny prądy wody w natarciu na palący się budynek. Doprowadziło to do lokalizacji pożaru. Przeprowadzono drobne prace rozbiórkowe spalonej konstrukcji budynku i przelano dokładnie wodą nadpalone materiały znajdujące się w środku (siano, słoma). Doprowadziło to do ugaszenia pożaru. Sprawdzono uratowany murowany budynek gospodarczy. Miejsce zdarzenia przekazano właścicielom posesji.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 9 zastępy, 46 ratowników.

KP PSP Węgrów