Kronika strażacka 16 – 22.10.2023

W okresie 16 – 22.10.2023 r. na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 14 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 11 miejscowych zagrożeń i 3 pożary.

16.10.2023 – Łochów, Al. Węgrowska – zderzenie samochodu dostawczego z samochodem ciężarowym.

Dyspozytor SK PSP zadysponował zastęp JRG PSP Węgrów oraz pobliskie OSP Łochów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że doszło do kolizji busa Renault Master oraz ciągnika siodłowego Renault z naczepą typu cysterna (brak uszkodzeń i  wycieków), brak osób poszkodowanych. Ruch odbywa się wahadłowo. Policja oraz służba drogowa na miejscu. Działania JOP polegają na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu klem akumulatorów w pojazdach oraz pomocy w kierowaniu ruchem. Po przekazaniu miejsca zdarzenia protokołem Policji, działania zakończono, a zastępy powróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 9 ratowników.

17.10.2023 – Łochów, ul. Targowa  – pożar tartaku.

Na terenie tartaku doszło do pożaru kompleksu budynków: paliła się w całości wiata składowa konstrukcji metalowej, obita drewnem, kryta blachą (ze składowanym drewnem i maszynami), której dach uległ już częściowemu zawaleniu, do wiaty składowej przyległy murowany budynek gospodarczy, kryty blachą, w którym palił się dach i poddasze, do dłuższej ściany budynku  gospodarczego dostawiona wiata – z zadaszeniem z blachy oraz drewniana szopa na trociny kryta blachą. Na sąsiedniej posesji zagrożony był budynek gospodarczy (stojący ok. 2 m od palącego się kompleksu budynków usytuowanego w granicy działki). Działania zastępów OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu 3 prądów wody, jeden w natarciu na palącą się wiatę składową i 2 na budynki gospodarcze. Kolejne przybyłe zastępy podały jeszcze 3 prądy gaśnicze wody w obronie budynków. Prowadzone działania oraz intensywność podawanego środka gaśniczego doprowadziły do lokalizacji pożaru. Następnie przystąpiono do prac rozbiórkowych spalonych elementów konstrukcyjnych budynków. Sukcesywnie usuwano z budynków spalone elementy i materiały przelewając je wodą.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 10 zastępów, 53 ratowników.

21.10.2023 – Miedzna, ul. Kościelna  – wypadek cysterny.

Jadący drogą powiatową samochód autocysterna wjechał do rowu (leżał na prawym boku). Kierowca nie odniósł obrażeń. Cysterna przewoziła ok.10m3 oleju opałowego. Stwierdzono wyciek oleju z cysterny do rowu (ok. 0,5m3) oraz rozszczelnienie płaszcza cysterny. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przepompowaniu zawartości cysterny do cysterny zapasowej. Po przybyciu na miejsce grupy ratownictwa chemicznego JRG PSP Siedlce , kontynuowano przepompowywanie oleju do zbiornika cysterny zastępczej udostępnionej. Dalsze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca do czasu zakończenia prac przez pomoc drogową w wyciągnięciu cysterny z rowu. Następnie uprzątnięto drogę  i zmyto prądem wody. Po tym działania zakończono. Przekazano miejsce zdarzenia Policji oraz Zarządcy Drogi Powiatowej. Zastępy wróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 10 zastępów, 25 ratowników.

KP PSP Węgrów