Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzetce w programie z Jakubem Kuroniem!

Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzetce dostało się do programu Fundacji Biedronki „Danie Wspólnych Chwil”!

Projekt ma przeciwdziałać samotności seniorów z terenów wiejskich i zachęcać ich do wyjścia z domu. Prowadzony jest wspólnie z Kołami Gospodyń Wiejskich, które organizują posiłki przy wspólnym stole dla osób starszych ze swojej okolicy. Ambasadorem akcji jest znany kucharz – Jakub Kuroń.

Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzetce otrzymało od Fundacji Biedronki 4000 zł na zakupy do sklepów Biedronka. Pieniądze pozwolą nabyć produkty, które zostaną wykorzystane do przygotowania spotkań z seniorami.

Pierwsze spotkanie zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzetce pod hasłem „Październik miesiącem seniorów” odbyło się 22.10.2023 r. W ten sposób świętowano obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przypadające na dzień 1 października oraz Europejski Dzień Seniora przypadający na 20 października. Nie obyło się bez ciepłych słów oraz uśmiechów radości ze strony uczestników, co dodało energii organizatorom do dalszego działania i przygotowania kolejnych ciekawych spotkań seniorów, przewidzianych na listopad i grudzień.

Koła Gospodyń Wiejskich bardzo dobrze znają wspólnotę sąsiedzką i wiedzą, który senior potrzebuje chwili rozmowy albo ciepłego posiłku w miłym towarzystwie. Dlatego też to właśnie one zostały zaangażowane do prowadzenia programu „Danie Wspólnych Chwil”. Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko zapraszają na spotkania osoby starsze, ale również gotują dla seniorów i dbają o dobrą atmosferę.

Jestem pod absolutnym wrażeniem skali zaangażowania Kół Gospodyń Wiejskich, które realizują program „Danie Wspólnych Chwil”. Spotkania z seniorami przygotowywane są z ogromnym zaangażowaniem, pasją do gotowania i pysznymi daniami, w których przygotowanie włożono całe serce. Mam nadzieję, że nie tylko będę mógł przekazać swoje wskazówki kulinarne uczestnikom programu, ale że również i ja będę mógł zaczerpnąć inspiracje z bogactwa kuchni regionalnej – mówi Jakub Kuroń, ambasador programu „Danie Wspólnych Chwil”.

Koła, które biorą udział w programie, wspierane są też przez dietetyka klinicznego, który edukuje uczestników na temat żywienia seniorów. Koła otrzymują więc przepisy dostosowane do potrzeb seniorów, porady i materiały edukacyjne.

W poprzedniej edycji każdego miesiąca przy wspólnych stołach spotykało się ponad 20 tys. seniorów w 750 miejscowościach w całym kraju. Koła w ciągu zaledwie czterech miesięcy zorganizowały 2300 spotkań dla osób starszych i przygotowały dla nich ponad 70 000 posiłków. Program „Danie Wspólnych Chwil” wyzwolił wspaniałą energię społeczną, wzmacniając lokalne wspólnoty w mniejszych miejscowościach, gdzie wielu seniorów żyje w samotności  – mówi prezeska Fundacji Biedronki, Katarzyna Scheer.

O Fundacji Biedronki

Fundacja Biedronki została powołana w kwietniu 2020 roku. Podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy takie, jak „Na codzienne zakupy” czy „Karta dobra”, w których potrzebujące osoby starsze otrzymują przedpłaconą kartę na zakupy do sklepów Biedronka. Fundacja reaguje również na sytuacje kryzysowe – prowadziła m.in. projekt pomocy w czasie pandemii i programy na rzecz Ukrainy. Na programy społeczne przeznaczyła ponad 144 mln złotych (status na wrzesień 2023).

Program „Danie Wspólnych Chwil” pokazuje, że jesień życia może być barwna, wesoła, satysfakcjonująca, pełna ciepłych emocji i po prostu dobrego życia. Kontakt do fundacji media@fundacjabiedronki.pl.

Agata Kikoła

Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zarzetce