Kronika strażacka 13 – 19.11.2023

W okresie od 13 do 19.11.2023 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 45 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary, 42 miejscowe zagrożenia i 1 alarm fałszywy.

14.11.2023 – Gajówka Wschodnia, gm. Stoczek – dachowanie samochodu osobowego.           

Po dojeździe na miejsce zastępu OSP Stoczek, strażacy stwierdzili, że pojazd marki VW znajduje się na dachu w rowie, w całości poza drogą na jednym pobliskich drzew widoczne ślady uderzenia pojazdu. Samochodem tym podróżowały dwie osoby, które samodzielnie wydostały się z pojazdu. Na miejsce zdarzenia przybyła karetka ZRM, której ratownicy zajęli się uczestnikami zdarzenia. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym. Miejsce zdarzenia przekazano protokołem Policji, na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy 8 ratowników /JRG PSP Węgrów oraz OSP Stoczek/

15.11.2023 –  Pniewnik, gm. Korytnica – zderzenie 2 samochodów osobowych. 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z OSP Korytnica, strażacy stwierdzili, że na DW637 (za Pniewnikiem w stronę Warszawy) doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 2 samochodów osobowych (jeden stał na pasie ruchu w stronę Warszawy, a drugi znajdował się poza drogą na dachu). Osoby podróżujące same powychodziły z pojazdów. Na miejscu już był ZRM, który zajmował się czynnościami medycznymi wobec 2 osób, droga była częściowo przejezdna. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu i oznaczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu klem akumulatorów i zabezpieczeniu ruchu drogowego oraz pomocy ZRM. 2 osoby ZRM odtransportował do szpitala.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 20 ratowników.

16.11.2023 – Polków Sagały, gm. Grębków – zderzenie z udziałem samochodu osobowego z samochodem ciężarowym.

Przybyłe na miejsce zastępy OSP i PSP zabezpieczyły i oświetliły miejsce zdarzenia.  Na prośbę Policji zadysponowano kolejne dwa zastępy OSP w celu zorganizowania objazdu DW 697. Na miejscu zdarzenia strażacy stwierdzili, że pojazd ciężarowy nie przewoził towaru stwarzającego zagrożenie. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu oraz oświetleniu miejsca zdarzenia. Miejsce zdarzenia zostało przekazane pisemnie Policji. Zastęp SLRT powrócił do bazy. Na miejscu pozostały zastępy OSP Grębków oraz OSP Polków Sagały w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia do czasu usunięcia pojazdu. Po usunięciu pojazdu, sprzątnięto drogę i przywrócono ruch drogowy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępów, 25 ratowników

18.11.2023 – Twarogi, gm. Łochów – udostepnienie agregatu prądotwórczego.

Do SK Komendanta Powiatowego PSP w Węgrowie wpłynęło zgłoszenie o konieczności zasilania agregatem prądotwórczym koncentratora tlenu, do którego jest podłączony mężczyzna. Na miejsce zadysponowano OSP z agregatem prądotwórczym oraz ZRM. W czasie sprawiania agregatu prądotwórczego, ZRM podjął decyzję o zabraniu pacjenta do szpitala (ze względu na długi czas do przywrócenia zasilania energii elektrycznej). Działania zastępu zostały zakończone. 

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 1 zastęp, 6 ratowników.

18.11.2023 – Chojeczno Sybilaki, gm. Grębków – pożar oboro-stodoły. 

Do zdarzenia zadysponowano zastęp JRG PSP Węgrów oraz okoliczne zastępy OSP w liczbie 6 (w tym dwa zastępy OSP spoza powiatu – OSP Kotuń, OSP Broszków poprzez MSK Siedlce). Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że doszło do pożaru budynku gospodarczego oboro – stodoły. Inwentarz został wyprowadzony wcześniej. Początkowe działania zastępu były skupione na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz obronie części budynku, która nie została objęta pożarem. Podano jeden prąd wody w obronie. Kolejne zastępy przyjeżdżające na miejsce zdarzenia wsparły działania, podano jeszcze dwa prądy wody w natarciu na pożar. Działania zastępów doprowadziły do lokalizacji pożaru. Po ugaszeniu ostatnich zarzewi ognia i przelaniu pogorzeliska działania zostały zakończone.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 7 zastępów, 40 ratowników.

W dniach 18-19 listopada na terenie powiatu węgrowskiego, po obfitych opadach śniegu, zanotowano 30 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej. Działania polegały na usuwaniu i zabezpieczaniu: połamanych drzewa, konarów, zerwanych linii energetycznych i teleinformatycznych. Jednostki również interweniowały przy 3 zdarzeniach z prośbą o udostepnienie agregatu prądotwórczego do potrzymania aparatury medycznej w budynkach prywatnych pozbawionych zasilania energetycznego w dłuższym okresie czasu.

KP PSP Węgrów