Kronika strażacka 20 – 26.11.2023

W okresie 20 – 26.11.2023 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 69 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 6 pożarów, 62 miejscowe zagrożenia i 1 alarm fałszywy.

20.11.2023 – Karczewiec, gm. Wierzbno – Drzewo spadło na nadjeżdżający samochód /DW697/.  

W wyniku intensywnych opadów śniegu drzewo powaliło się na przejeżdżający samochód osobowy. Poszkodowany opuścił samodzielnie pojazd, droga zablokowana. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy: JRG PSP Węgrów oraz pobliskie OSP Krypy. Działania zastępów przybyłych na miejsce zdarzenia polegały na: udzieleniu KPP osobie poszkodowanej, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w samochodzie, pocięciu drzewa za pomocą piły spalinowej, uprzątnięciu jezdni. Przekazano poszkodowanego ZRM.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy 10 ratowników.

20.11.2023 –  Kozołupy, gm. Stoczek – Pożar sadzy.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła formatka o treści: „dom piętrowy murowany, zadymienie w mieszkaniu na górze, w środku  może być  kobieta starsza”. Dyżurny SKKP na miejsce zadysponował zastęp JRG oraz właściwe miejscowo OSP. Czas dojazdu zastępów na miejsce był wydłużony z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych (gołoledź na drodze). Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Międzyleś, KDR po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdził, że w budynku mieszkalnym murowanym doszło do zapalenia się sadz w kominie, płomienie widoczne na zewnątrz komina, brak oznak pożaru wewnętrznego. Zadymienie w budynku spowodowane najprawdopodobniej nieszczelnością przewodu kominowego. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń, w budynku znajdowała się starsza kobieta oraz sąsiedzi, którzy się nią opiekowali. Na miejsce zdarzenia dotarły również zastępy JRG i OSP Stoczek. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca CO oraz podania proszku gaśniczego z 2 gaśnic do przewodu kominowego, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Cały budynek sprawdzono pod kątem możliwych zagrożeń przy pomocy detektora wielogazowego Ventis MX4 oraz kamery termowizyjnej (brak obecności CO i zagrożeń pożarowych) Następnie usunięto palącą się sadzę z przewodu kominowego przy pomocy wyciora. Budynek profilaktycznie przewietrzono oraz dokonano ponownych pomiarów (z wynikiem negatywnym). Miejsce zdarzenia przekazano protokołem właścicielce, na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 12 ratowników. 

22.11.2023 – Szynkarzyzna, gm. Sadowne – Pożar warsztatu stolarskiego.

Do pożaru zadysponowano zastęp JRG PSP Węgrów i okoliczne OSP. Brak osób poszkodowanych. Działania pierwszego zastępu oraz kolejnych przybyłych OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu (przez okienka w ścianach szczytowych), co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Po zlikwidowaniu pożaru budynek sprawdzono kamerą termowizyjną. Po zakończonych działaniach miejsca zdarzenia przekazano właścicielowi.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO : 6 zastępów, 33 ratowników

22.11.2023 – Łochów, ul. Armii Krajowej – Pożar pustostanu.

Do pożaru zadysponowano zastęp JRG PSP Węgrów oraz okoliczne OSP w tym SH 18 OSP Łochów Fabryczny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Łochów strażacy stwierdzili, że doszło do pożaru wewnętrznego w budynku gospodarczym parterowym przyległym do budynku murowanego 3-kondygnacyjnego (pustostanu), brak właściciela na miejscu, brak osób poszkodowanych, brama na posesję zabezpieczona łańcuchem z kłódką, wrota wejściowe do budynku również zabezpieczone kłódką. Działanie zastępu OSP Łochów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie przecięciu kłódek w celu dotarcia do źródła pożaru. Kolejno podano jeden prąd wody w natarciu, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Prowadzone działania wsparły zastępy OSP Łochów, ul. Fabryczna. Miejsce pożaru sprawdzono kamerą termowizyjną w celu potwierdzenia likwidacji pożaru. Z uwagi na brak właściciela nie przekazano miejsca zdarzenia, wejście do budynku wygrodzono taśmą ostrzegawczą. Na tym działania zastępów zakończono, zastępy powróciły do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 18 ratowników

KP PSP Węgrów