Kronika strażacka 04 – 10.12.2023

W okresie 04 – 10.12.2023 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 10 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 3 pożary i 6 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarm fałszywy.

04.12.2023 –  Wierzbno – pożar sadzy w kominie w budynku mieszkalnym.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów, KDR po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdził, że w budynku jednorodzinnym, podpiwniczonym, krytym blachą doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, brak osób poszkodowanych, duże zadymienie na parterze. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu pomieszczeń przyległych do przewodu kominowego czy nie doszło do rozprzestrzenienia się pożaru – nie stwierdzono. Podano prąd wody z lancy kominowej do przewodu kominowego na dachu w celu ugaszenia palących się sadzy. Pomieszczenia przewietrzono, po czym pouczono mieszkańców budynku o obowiązku okresowego sprawdzania i czyszczenia przewodów kominowych i wentylacyjnych.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników.

Uległo zniszczeniu lub spaleniu: Piec kaflowy.

06.12.2023 – Węgrów, ul. Kościuszki DK nr 62 –  dachowanie samochodu osobowego.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że doszło do dachowania samochodu osobowego Audi A3. W pojeździe jechało trzy osoby. Pomocy przedmedycznej strażacy udzielili pasażerowi (tamowanie krwotoku rany głowy, wsparcie psychiczne). Po dojeździe ZRM przekazano osoby poszkodowane. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, odłączono klem akumulatora, wstrzymano ruch w obydwu kierunkach oraz oświetlono miejsca zdarzania.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 11 ratowników.

Uległo zniszczeniu lub spaleniu: samochód osobowy Audi w całości.

8.12.2023 – Łochów, dworzec PKP –  kobieta zatrzasnęła się w windzie.

Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca, otwarciu windy przy pomocy klucza do wind i podręcznego sprzętu burzącego. Działania doprowadziły do otwarcia drzwi windy i uwolnieniu kobiety. Osoba uwolniona nie potrzebowała pomocy medycznej. Na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 1 zastęp, 6 ratowników.

09.12.2023 – Ostrówek – pożar budynku mieszkalnego.

Do zdarzenia został zadysponowany zastęp JRG PSP Węgrów oraz 6 zastępów z pobliskich OSP. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w tym odłączenie mediów (prąd – wezwano pogotowie energetyczne), podaniu jednego prądu wody w natarciu na pożar oraz drugiego prądu wody w obronie na nieobjętą pożarem część budynku. Po przyjeździe kolejnych zastępów podano kolejny prąd wody na pożar. Działania zastępów doprowadziły do lokalizacji pożaru. Przy pomocy drabin przenośnych oraz sprzętu burzącego przeprowadzono częściową rozbiórkę dachu nad spaloną kotłownią. Dwie roty w aparatach ochrony dróg oddechowych przeszukały nieużytkowe poddasze budynku w celu odnalezienia ostatnich zarzewi ognia.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 7 zastępów, 37 ratowników.

Uległo zniszczeniu lub spaleniu: Budynek jednorodzinny (częściowo – kotłownia wraz z wyposażeniem, konstrukcja dachu, elewacja budynku).

KP PSP Węgrów