Kronika strażacka 25 – 31.12.2023

W okresie od  25 – 31.12.2023 roku na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 20 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary, 14 miejscowych zagrożeń i 4 alarmy fałszywe.

25.12.2023 –  Ostrówek gm. Łochów – Budynek wielorodzinny – komin.

DO SKKP wpłynęła formatka CPR – pożar Ostrówek z opisem: ,,OGIEN Z KOMINA OLEJOWEGO Z BLOKU 3 PIETROWEGO”. SK zadysponował OSP Ostrówek i JRG GCBA5/32 oraz po analizie zgłoszenia kolejne sąsiednie jednostki OSP (w tym SH-18) i z dyżuru Oficera Operacyjnego KP PSP w Węgrowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Ostrówek, KDR po rozpoznaniu nie stwierdził oznak pożaru.  Od okolicznych mieszkańców uzyskano informację, że widoczny był ogień z komina (ze stali kwasoodpornej) znajdującego się na zewnątrz ściany wielorodzinnego budynku mieszkalnego. W budynku na parterze znajdowała się kotłownia z piecem na olej opałowy, zbiorniki z olejem znajdowały się w magazynie oleju w sąsiednim pomieszczeniu. Nie stwierdzono wizualnie wadliwego działania pieca. Działania zastępu OSP polegały na sprawdzeniu kotłowni i pieca w budynku i obserwacji komina. Nie stwierdzono oznak pożaru, nie zachodziła potrzeba ewakuacji mieszkańców. Na miejsce przybyły kolejne jednostki OSP, które wsparły działania oraz oficer operacyjny KP PSP w Węgrowie (przejęcie KDR) oraz zastęp JRG Węgrów GCBA5/32. Sprawdzono kotłownię i komin kamerą termowizyjną (nie stwierdzając podwyższonej temperatury). Ponadto sprawdzono pomieszczenie kotłowni na obecność tlenku węgla miernikiem MX4 nie stwierdzając jego obecności. Po przekazaniu miejsca zdarzenia użytkownikowi obiektu, działania zastępów zakończono. W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępów, 25 ratowników. 

26.12.2023 – Łochów, ul. Myśliwska –  Wypadek drogowy.

Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy JRG PSP Węgrów i sąsiednie OSP z KSRG. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Łochów, strażacy stwierdzili, że jadący drogą powiatową samochód osobowy wypadł z drogi i znajduje się w rowie. Na miejscu już był ZRM, który zajmował się osobą jadącą pojazdem. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu i oznaczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu klem akumulatora, i pomocy Policji w zabezpieczeniu ruchu drogowego. Po odjeździe z miejsca zdarzenia ZRM z osobą poszkodowaną do szpitala  zastępy zakończyły działania i wróciły do baz. W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 12 ratowników, 

26.12.2023 – Wieliczna, gm. Stoczek  –  Wypadek drogowy.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP i przeprowadzeniu rozpoznania, strażacy ustalili, że doszło do dachowania samochodu osobowego – samochód znajduje się poza pasem drogi na boku, a kierująca pojazdem znajduje się w środku. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuację osoby znajdującej się w pojeździe, przez okno od strony pasażera, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz odłączeniu minusowej klemy akumulatora. Osobę poszkodowaną przekazano ZRM. W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 22 ratowników.

Strażacy również gasili kilka pożarów sadzy w kominach  budynków mieszkalnych.

KP PSP Węgrów