Kronika strażacka 15 – 21.01.2024

W okresie od 15.01.2024r do 21.01.2024r  na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 15 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej w tym: 5 pożarów (w tym 4 pożary sadzy kominowych), 9 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

W wymienionym okresie odnotowano zwiększoną ilość pożarów sadzy kominowej w budynkach mieszkalnych (4 pożary). Straż Pożarna przypomina o obowiązku sprawdzania i czyszczenia przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych.

15.01.2024 – Łojew, gm. Łochów – Samochód ciężarowy – wjechanie do rowu.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Ostrówek, strażacy stwierdzili, że na DK-50 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego, który wjechał do rowu przy drodze uderzając w słup oświetleniowy. Samochód leżał na boku, całkowicie poza drogą, w kabinie siedział kierowca nieuwięziony, przytomny, bez widocznych obrażeń. Działania zastępu OSP i kolejnego przybyłego OSP Łochów Fabr. polegały na zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca zdarzenia. Strażacy udzielili kierowcy kwalifikowanej pierwszej pomocy a następnie przekazali ZRM. Odciągnięto uszkodzony słup oświetleniowy po odłączeniu prądu elektrycznego przez Pogotowie Energetyczne.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 11 ratowników.

17.01.2024 – Węgrów – DK 62 – pożar samochodu osobowego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że pali się w komorze silnika. 3 osoby podróżujące same opuściły pojazd przed przybyciem straży pożarnej. Działania zastępu JRG polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie podaniu jednego prądu w natarciu na pożar, co doprowadziło do jego lokalizacji. W czasie działań gaśniczych droga była zablokowana, a po dotarciu na miejsce OSP Starawieś ruch odbywał się wahadłowo. Tlące się elementy samochodu przelano wodą, odłączono akumulator i zakręcono instalację gazową. Doprowadziło to do całkowitego ugaszenia pożaru. Po pisemnym przekazaniu pojazdu zakończono działania a zastępy wróciły do baz.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników.

20.01.2024 – Tończa, gm. Liw – dachowanie samochodu osobowego.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła formatka o treści: „DACHOWANIE SAMOCHODU OSOBOWEGO 2 OSOBA POTRZEBUJE POMOCY MEDYCZNEJ WSZYSCY OPUSCILI POJAZD”. Do zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy z JRG PSP Węgrów oraz zastęp OSP Starawieś. Dwie osoby biorące udział w zdarzeniu opuściły pojazd i siedziały w samochodzie osoby przejezdnej. Działania zastępów polegały na: udzieleniu pomocy przedmedycznej, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, zabezpieczenie płynów eksploatacyjnych pojazdu przy pomocy sorbentu. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia ZRM, poszkodowanych przekazano ratownikom medycznym.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 13 ratowników.

20.01.2024 – Węgrów, ul. J. Piłsudskiego  – pożar sadzy w budynku mieszkalnym.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy JRG Węgrów. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca, podaniu proszku gaśniczego do przewodu kominowego z GP 6. Podjęte działania doprowadziły do lokalizacji pożaru. W celu likwidacji ostatnich zarzewi ognia przeczyszczono przewód kominowy wyciorem. W międzyczasie pomieszczenia przewietrzono i sprawdzono obecność tlenku węgla w budynku miernikiem wielogazowym drager x-am 5000 (wskazanie 0 ppm). Temperaturę komina sprawdzono kamerą termowizyjną na wszystkich kondygnacjach (temp. 26 – 36 °C). Po wybraniu obalonej sadzy z wyczystki przewodu kominowego działania zakończono, a zastępy powróciły do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 5 ratowników.

KP PSP Węgrów