Kronika strażacka 19 – 25.02.2024

W okresie 19 – 25.02.2024 r. na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 17 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 1 pożar, 13 miejscowych zagrożeń i 3 alarmy fałszywe.

20.02.2024- Słuchocin, gm. Grębków – pomoc PRM – kobieta wypadła z okna z pierwszego piętra

Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że na miejscu zdarzenia znajduje się ZRM oraz LPR, który zajmuje się osobą poszkodowaną. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomoc ZRM w transporcie poszkodowanej do LPR oraz zabezpieczeniu startu śmigłowca. Po konsultacji z ratownikami medycznymi kierujący działaniami ratowniczymi poprosił o zadysponowanie na miejsce Policji ze względu na niejasne okoliczności powstania zdarzenia.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 16 ratowników.

24.02.2024 – Węgrów –  otwarcie mieszkania

Do Stanowiska Kierowania KP PSP w Węgrowie wpłynęła informacja telefoniczna z KP Policji w Węgrowie z prośbą o pomocy w otwarciu mieszkania. Do zdarzenia zadysponowano zastęp JRG PSP Węgrów. Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy uzyskali informacje, że w mieszkaniu znajduję się prawdopodobnie starsza osoba. Na miejscu jest Policja i opiekunka (córka) starszej osoby. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wyważeniu drzwi za pomocą wyważarki. Dalsze działania zastępu polegały na dotarciu do starszej osoby i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy – podejrzenie udaru. Do momentu przybycia ZRM osoba była pod opieką strażaków. Po przybyciu ZRM strażacy zakończyli działania.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 1 zastęp, 5 ratowników.

24.02.2024 – Jarnice, gm. Liw  –  łabędź na posesji

KP PSP w Węgrowie otrzymało informację telefoniczną od właściciela posesji na której, znajduje się łabędź. Ptak nie może wystartować, jest agresywny, uniemożliwia wyjście z budynku mieszkańcom. Przybyły na miejsce zastęp PSP w wyniku rozpoznania stwierdził, iż ptak prawdopodobnie zahaczył o gałęzie i wylądował na posesji. Gęsta zabudowa gospodarcza i ogrodzenia uniemożliwiały mu start. Ratowniczy złapali ptaka w podbierak i przenieśli do pobliskiego stawu gdzie ptaka uwolniono. Po uwolnieniu łabędź odleciał i w pewnej odległości wylądował na wodzie.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 1 zastęp,  4 ratowników.

25.02.2024 – Ocięte, gm. Sadowne –  wypadek drogowy

Dyżurny KP PSP w Węgrowie zadysponowało zastęp JRG PSP Węgrów i sąsiednie OSP. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Sadowne, strażacy stwierdzili, że na drodze powiatowej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego i samochodu typu bus. Droga była częściowo przejezdna, jadący sami powychodzili z pojazdów, jedna osoba była poszkodowana (dziecko, przytomne – ból brzucha w wywiadzie), nie było innych służb. Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu  kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jednocześnie wyznaczono miejsce do lądowania śmigłowca LPR. W międzyczasie dojechały zastępy OSP Zarzetka i Zalesie, które wsparły działania ratownicze. Na miejsce przybył zespól ZRM, który zajął się osobą poszkodowaną. Dalsze działania straży polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia w tym zabezpieczenie lądowania LPR, odłączeniu akumulatora i pomocy Policji w zabezpieczeniu ruchu drogowego. Na miejscu pozostał OSP na prośbę Policji w celu pomocy w zabezpieczeniu ruchu drogowego podczas działań dochodzeniowych.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy,  22 ratowników.

KP PSP Węgrów