Kronika strażacka 26.02 – 03.03.2024

W okresie od 26.02 do 03.03.2024 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 12 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 5 pożarów, 6 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

29.02.2024 – Czerwonka, gm. Wierzbno – pożar poddasza budynku mieszkalnego.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów  z OSP Czerwonka, strażacy stwierdzili, że pożarem objęte jest poddasze  oraz dach w murowanym budynku mieszkalnym, krytym blachą (pożar rozwinięty). Brak osób poszkodowanych (mieszkańcy w trakcie działań powychodzili na zewnątrz). Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 2 prądów wody w natarciu na poddasze (2 roty gaśnicze) oraz podano prąd wody z zewnątrz. Doprowadziło to do lokalizacji pożaru. Dalsze prace polegały na usuwaniu tlących się materiałów z poddasza na zewnątrz i przelewaniu ich wodą, dokonano też częściowej rozbiórki elementów poddasza (sufity podwieszane) oraz konstrukcji i pokrycia dachu, wyniesiono część wyposażenia budynku na zewnątrz

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 9 zastępów 45 ratowników. 

01.03.2024 – Wieliczna, gm. Stoczek – budynek mieszkalny, pożar sadzy w kominie.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów, strażacy stwierdzili, że w budynku mieszkalnym jednokondygnacyjnym z poddaszem, drewnianym, krytym eternitem, doszło do zapalenia się sadz w przewodzie kominowym. Budynek zamieszkiwały dwie osoby, które samodzielnie go opuściły nie odnosząc obrażeń. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca grzewczego i podaniu jednego prądu proszku gaśniczego z gaśnicy. Dalsze działania polegały na przebiciu zalegającej sadzy przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego (przewód kominowy był niedrożny z powodu dużej ilości sadzy). Po uzyskaniu drożności przewodu podano kolejny prąd proszku z gaśnicy, co doprowadziło do lokalizacji i ugaszenia pożaru. Następnie kontrolowano temperaturę przewodu przy użyciu kamery termowizyjnej. Budynek przewietrzono oraz sprawdzono miernikiem wielogazowym pod kątem obecności CO (z wynikiem negatywnym).

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy 11 ratowników.

KP PSP Węgrów