Kronika strażacka 04 – 10.03.2024

W okresie 04 – 10.03.2024 r. na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 12 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 5 pożarów i 5 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe.

04.03.2024- Wólka, gm. Wierzbno – Pomoc PRM

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła informacja o mężczyźnie l.60, który zasłabł w traktorze. Na miejsce zadysponował pobliskie OSP Wierzbno. Po dotarciu na miejsce strażacy stwierdzili, że  ZRM był na miejscu. Działania zastępu polegały na wydobyciu mężczyzny z traktora i przeniesieniu do karetki. ZRM podjął decyzje o transporcie chorego śmigłowcem do szpitala. Zastęp OSP zabezpieczył lądowisko dla Ratownika 19, następnie pomógł w transporcie chorego do śmigłowca, po czym zabezpieczył start LPR. Po zakończeniu działań zastęp powrócił do bazy.

SIŚ: OSP Wierzbno, ZRM, LPR-Ratownik 19.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 1 zastęp, 6 ratowników.

07.03.2024 – Szaruty, gm. Liw – Pożar w budynku mieszkalnym.

Do KP PSP w Węgrowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze w domu jednorodzinnym. Do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy JRG PSP oraz OSP Ruchna. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że w budynku jednorodzinnym, piętrowym, krytym blachą doszło do pożaru w pomieszczeniu garderoby, duże zadymienie, brak osób poszkodowanych – mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem strażaków. Właściciel podjął próbę gaszenia pożaru, co spowolniło proces palenia. Działania straży pożarnej polegały na podaniu 1 prądu gaśniczego do pomieszczenia, a następnie usunięto tlące się materiały. Po zlikwidowaniu pożaru oraz oddymieniu i przewietrzeniu sprawdzono miernikiem wielogazowym  pomieszczenia w budynku nie stwierdzając obecności CO, następnie zbadano kamerą termowizyjną pomieszczenie garderoby. Na tym działania zastępów zakończono.

Prawdopodobna przyczyna: zwarcie instalacji elektrycznej.

SIŚ: JRG 2x, OSP Ruchna.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy JRG, 1 zastęp OSP, 13 ratowników.

08.03.2024 – Łopianka, gm. Łochów – Pożar samochodu osobowego.

Do KP PSP w Węgrowie wpłynęła informacja o pożarze samochodu osobowego. Na miejsce zadysponowano  zastęp JRG PSP oraz pobliski OSP Łochów Fabryczny. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że doszło do pożaru samochodu osobowego marki Seat Toledo, brak osób poszkodowanych. Na miejsce zostały zadysponowane kolejne dwa zastępy, OSP Łochów oraz OSP Ostrówek. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie podaniu jednego prądu wody w natarciu co doprowadziło do lokalizacji i ugaszenia pożaru. Auta stojące w sąsiedztwie palącego się pojazdu nie uległy uszkodzeniu.  Po zakończeniu działań zastępy OSP powróciły do koszar.

Prawdopodobna przyczyna: zwarcie instalacji elektrycznej.

SIŚ: JRG, OSP Łochów, OSP Ostrówek,

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 18 ratowników.

Ponadto w podanym okresie: 1 zdarzenie było związane z pożarami sadzy w kominie, 2 alarmy fałszywe i 3 zdarzenia były związane z otwarciem mieszkania.

KP PSP Węgrów