Śmiertelny wypadek pod Ostrowią,

…kąpmy się raz w tygodniu, szlachta nurska gustuje w wystawnych pogrzebach, bujaczka przyczyną tragedii w Małkini, uroczystości papieskie w Sadownem.

Mieszkanka powiatu ostrowskiego, a najprawdopodobniej ostrowianka donosi o dobrych i złych rzeczach, do których dochodziło w powiecie przed równo 140 laty. Wspomina także o pewnym tragicznym wypadku, o którym już informowaliśmy, poprzez zacytowanie notki z innej niż „Zorza” gazety, ale pani C. Falkowska odkrywa przed nami pewne nowe szczegóły tamtego wydarzenia.

Zamieszczamy pełny tekst anonsowanego już w grudniu artykułu pióra praktykującego w sterdyńskim szpitalu doktora Józefa Tchórznickiego. Niech nikt sobie jednak nie myśli, że spostrzeżenia doktora tyczące naszej niechęci do wodnych ablucji są wyłącznie wynikiem jego obserwacji czynionych w Sterdyni i okolicy. Doktor Tchórznicki był bowiem wziętym medykiem, osobą wielce ruchliwą, a tym samym odwiedzał miejsca od Sterdyni odległe, zwłaszcza w kierunku zachodnim. Doktor Tchórznicki nie ukrywa, że wspomniana niechęć była często powodem wrażeń przykrych dla aparatu powonienia człowieka. Na szczęście było to dawno temu, gdy przeróżne perfumy, wody kwiatowe i kolońskie były dostępne wyłącznie dla zamożnej publiczności, niezrażonej zaporowymi cenami tych produktów. Obecnie wody zapachowe, dezodoranty i odświeżacze powietrza dostępne są praktycznie dla każdej kieszeni, więc liczne problemy związane z naszą awersją do mycia rozwiązały się same. Jeżeli zaś pomimo dostępności wymienionych pachnideł, ktoś uprze się i wbrew rozsądkowi pragnie urządzić w swym domu łazienkę, to doktor podsuwa wiele praktycznych i interesujących rozwiązań.

Ulubioną rozrywką szlachty z parafii nurskiej zdają się pogrzeby. Podług tamtejszych nobilów, uroczystość, w której nie bierze udziału kilku księży i nie towarzyszą jej liczne, a opiewające cnoty zmarłego mowy, nie może być nazwana godnym pogrzebem.

Więcej na stronie https://madzelan.cba.pl/smiertelny-wypadek-pod-ostrowia-kapmy-sie-raz-w-tygodniu-szlachta-nurska-gustuje-w-wystawnych-pogrzebach-bujaczka-przyczyna-tragedii-w-malkini-uroczystosci-papieskie-w-sadownem/