Kronika strażacka 01 – 07.04.2024

W okresie 01 – 07.04.2024 r. na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 11 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary i 9 miejscowych zagrożeń.

01.04.2024 – Polków Sagały, gm. Grębków  –  pożar stodoły.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Polków Sagały, strażacy   stwierdzili, że objęta pożarem jest stara drewniana stodoła o wymiarach 5×12 wypełniona w części słomą. W niedalekiej odległości znajdują się inne budynki. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 3 prądów wody w natarciu na pożar, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Następnie przystąpiono do dogaszania i przerzucania spalonych belek stodoły, aby ułatwić dostęp do żarzących się miejsc pożaru.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępów straży i 26 ratowników.

01.04.2024 – Majdan, gm. Stoczek – wypadek motocyklisty.

Do wypadku zadysponowano zastęp JRG PSP i sąsiednie OSP Grygrów oraz OSP Stoczek. W międzyczasie dyspozytor PRM informuje że zadysponowano też LPR Ratownik 19. Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu z OSP Grygrów, strażacy stwierdzili, że na drodze powiatowej za Majdanem w stronę Stoczka doszło do wypadku motocyklisty. Droga była zablokowana w obydwu kierunkach. Działania zastępu OSP i kolejnego przybyłego OSP Stoczek polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Jednocześnie wyznaczono miejsce na pobliskiej łące i zabezpieczano lądowanie śmigłowca LPR, z którego lekarz zajął się poszkodowanym motocyklistą. Przybyły też na miejsce ZRM. Decyzją lekarza LPR poszkodowany został zabrany drogą lotniczą do szpitala. Na tym działania zostały zakończone.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy straży i 18 ratowników.

06.04.2024 – Jartypory, gm. Liw – zderzenie dwóch samochodów: osobowego z ciężarowym.

Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy JRG PSP Węgrów i dwa zastępy OSP. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów strażacy stwierdzili, że doszło do zderzenia czołowego samochodu marki Peugeot z samochodem ciężarowym -wywrotką. Pojazdami tymi podróżowali wyłącznie kierowcy. W wyniku zdarzenia poszkodowana została kierująca pojazdem osobowym, która została wyciągnięta z wraku pojazdu przez świadków zdarzenia, którzy udzielali jej pierwszej pomocy. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Z powodu zadymienia wydobywającego się z komory silnika samochodu osobowego nastąpiła konieczność podania  wody z szybkiego natarcia do komory silnika. Po przybyciu na miejsce ZRM poszkodowaną przekazano ratownikom medycznym. Kierujący pojazdem ciężarowym nie odniósł żadnych obrażeń. Po odjeździe ZRM z poszkodowaną do szpitala działania ratownicze zakończono, miejsce zdarzenia przekazano protokołem policji, a na miejscu pozostawiono zastępy OSP w celu pomocy policji w prowadzeniu czynności dochodzeniowych.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy straży i 18 ratowników.

07.04.2024 – Trawy, gm. Korytnica – wypadek motocyklisty.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu  miejsca lądowania dla śmigłowca LPR (pole obok miejsca zdarzenia), udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Po wylądowaniu LPR osobą poszkodowaną zajął się lekarz  i po przeprowadzonym wywiadzie zdecydował o zabraniu pacjenta do szpitala. Przybyłe zastępy zabezpieczyły odlot śmigłowca LPR. Na tym działania zostały zakończone.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy straży i 16 ratowników.

KP PSP Węgrów