Kronika strażacka 06-12.05.2024

W okresie od 06.05 do 12.05.2024  na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 12 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 6 pożarów, 5 miejscowych zagrożeń, 1 alarm fałszywy.

08.05.2024 – Zieleniec, gm. Sadowne –  Pożar poszycia w lesie.

Do pożaru został zadysponowany zastęp JRG PSP z posterunku w Ostrówku oraz 3 zastępy  sąsiednich jednostek OSP. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu JRG strażacy stwierdzili, że pali się ok. 3 ary poszycia w lesie. Działania zastępu JRG polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Na miejsce zdarzenia przybyły jednostki OSP Sadowne (2 pojazdy) oraz OSP Zalesie (1 pojazd), które wsparły działania Posterunku rozwijając drugą linię gaśniczą. Pogorzelisko zostało dokładnie przelane w celu wyeliminowania ponownego wystąpienia pożaru. Na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 16 ratowników.

08.05.2024 – Węgrów, ul. Gościniec Niepodległości – Pożar poszycia w lesie.

Do SKKP wpłynęło zgłoszenie telefoniczne o zadymieniu w lesie (Węgrów, ul. Gościniec Niepodległości), gdzie kilka dni temu miał miejsce pożar. SK do zdarzenia zadysponował zastęp JRG PSP Węgrów. Po przybyciu na miejsce zastępu JRG, okazało się, że  pali się ścioła na powierzchni ok. 0.5 ha obok miejsca, w którym trzy dni temu miał miejsce pożar. Na miejsce pożaru zostały zadysponowane jeszcze 2 zastępy OSP. Podano 3 prądy wody, co doprowadziło do ugaszenia pożaru. Na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 11 ratowników.

09.05.2024 – Grębków – Zderzenie pojazdu osobowego z łosiem.

Do zdarzenia zadysponowano zastęp JRG Węgrów oraz pobliskie OSP Grębków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia OSP Grębków, Kierujący Działaniami Ratowniczymi stwierdził, że jadący drogą powiatową samochód osobowy uderzył w łosia, wpadł w rów, poszkodowany o własnych siłach opuścił pojazd, lecz jest ranny, droga nieprzejezdna. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanemu. Na miejsce przybył ZRM i przekazano  poszkodowanego ratownikom medycznym. Miejsce zdarzenie przekazano Policji. Na tym działania zakończono. Zastępy wróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników.

12.05.2024 – Wieliczna, gm. Stoczek – Wybuch butli z gazem w budynku mieszkalnym.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęło zgłoszenie dotyczące zdarzenia w miejscowości Wieliczna o treści: „WYBUCH GAZU DOM JEDNORDZINNY OSOBY BYŁY W ŚRODKU”. Do zdarzenia zadysponowano zastępy JRG Węgrów, Posterunek JRG Ostrówek oraz pobliskie zastępy OSP: Stoczek, Ostrówek, Topór oraz Grygrów, a także Oficera Operacyjnego Powiatu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu Posterunku JRG, KDR po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdził, że budynek mieszkalny drewniany objęty jest pożarem w całości, uległ zawaleniu. Z informacji uzyskanych od sąsiadów wynikało, że jedna osoba może być w środku. Pożarem zagrożone były budynki gospodarcze na działce sąsiadującej. Działania zastępu w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody w natarciu na palący się budynek mieszkalny oraz jednego prądu wody w obronie budynków zagrożonych. Na miejsce zdarzenia dotarła Policja, ZRM oraz kolejne zadysponowane jednostki straży pożarnej. Podano kolejne 2 prądy gaśnicze. Prowadzone działania doprowadziły do lokalizacji pożaru. W trakcie prowadzenia działań znaleziono dwie butle z gazem. Stopniowe usuwanie zawalonych elementów konstrukcji budynku doprowadziło do odnalezienia zwłok mężczyzny. Kolejne działania polegały na przelewaniu pogorzeliska i usuwaniu spalonych części konstrukcji budynku. Działania te doprowadziły do całkowitego ugaszenia pożaru. Miejsce zdarzenia przekazano protokołem Policji, na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 8 zastępów, 41 ratowników.

KP PSP Węgrów