Remont zakończył się…

Oddano do użytku pomieszczenia w internacie przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem wyremontowane na potrzeby uchodźców z Ukrainy.

W dniu 23.05.2024 r. w internacie przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem odbyło się oficjalne oddanie do użytku pomieszczeń przeznaczonych na potrzeby przebywających tam uchodźców z Ukrainy.

Remont został sfinansowany ze środków przekazanych przez spółkę FITT Polska Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie AVSI Polska w kwocie prawie 128 tys. złotych.

Przebudowane zostały łazienki, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz aneks kuchenny, z których korzysta kilkanaście osób dorosłych i dzieci – uchodźców z UkrainyG goszczących w Sadownem prawie od początku agresji rosyjskiej z lutego 2022 roku.

W wydarzeniu, oprócz mieszkańców internatu, których reprezentowała Pani Tetiana Sosnowska, i dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem Pana Sławomira Ryszawy, wziął udział Wicestarosta Węgrowski Pan Marek Renik i przedstawiciele fundatorów: Pan Alessandro Mezzalira, właściciel i prezes Grupy FITT z Włoch (https://www.linkedin.com/in/alessandro-mezzalira-579b21153/ ) oraz Pan Donato Di Gilio, prezes AVSI Polska (https://www.linkedin.com/in/donato-di-gilio/ ), a także Burmistrz Węgrowa Pan Paweł Marchela. Spotkanie poprowadził Wiceprezes Stowarzyszenia AVSI Polska Pan Marek Soszyński.

 

Stowarzyszenie AVSI Polska (https://avsipolska.org/ ) jest organizacją pożytku publicznego powstałą w roku 1993 w Warszawie. Działa w obszarze pomocy społecznej, edukacji i kształcenia osób dorosłych, promocji małej przedsiębiorczości i zwalczania bezrobocia. Pozyskuje środki z funduszy europejskich oraz od prywatnych sponsorów, współpracując z włoską Fundacją AVSI (https://www.avsi.org/ ).

Od początku agresji Rosji na Ukrainę AVSI Polska aktywnie włączyło się w pomoc uchodźcom szukającym schronienia w Polsce, realizując szereg projektów, na które pozyskano prawie 1,5 miliona euro.

Na terenie powiatu węgrowskiego, oprócz pokrycia kosztów remontu w Sadownem, AVSI Polska zakupiło sprzęt AGD i pościel na potrzeby kilku ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców za 90 tys. złotych, prowadziło kursy języka polskiego dla ok. 50 osób w Węgrowie i Ostrówku, sfinansowało personel pomagający w adaptacji uczniów ukraińskich w szkołach podstawowych w Węgrowie oraz przekazało bezpośrednie wsparcie finansowe dla kilkunastu najbardziej potrzebujących rodzin.

W ramach Programu Grantowego AVSI Polska #HELPUKRAINE 2022 wsparcie uzyskały projekty dla dzieci uchodźców zgłoszone przez Miejską Bibliotekę Publiczną z Węgrowa, Węgrowski Ośrodek Kultury oraz Szkołę Podstawową nr 2 w Węgrowie.

FITT (https://www.fitt.com/fitt-polska/ ), wiodąca globalna grupa założona we Włoszech w 1969 roku – mająca status Benefit Company – jest pionierem w produkcji i rozwoju rozwiązań do przesyłania płynów do zastosowań domowych, profesjonalnych i przemysłowych. Od ponad 50 lat FITT opracowuje zaawansowane technologicznie rozwiązania, które gwarantują naszym klientom niezawodność, bezpieczeństwo, najwyższą wydajność i łatwość użytkowania. Z siedzibą w Sandrigo (Prowincja Vicenza), FITT ma obroty przekraczające 300 milionów euro, eksportuje do 87 krajów, zatrudnia 1250 pracowników, posiada 14 zakładów produkcyjnych (9 we Włoszech, 5 w Europie), 15 centrów logistycznych na całym świecie i 5 spółek zależnych. FITT Polska jest spółką Grupy FITT działającą w Węgrowie od 2013 roku, produkującą węże ogrodowe na rynek europejski.

Wydarzenie zakończyło spotkanie przy kawie i ciastach, które przygotowały Panie z Ukrainy mieszkające w internacie szkolnym, a także przystawkach w wykonaniu uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sadownem.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst: Marek Soszyński/Sławek Chyliński

Foto: Sławek Chyliński