Kronika strażacka 20 – 26.05.2024

W okresie 20 – 26.05.2024 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 22 zdarzenia, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 10 pożarów, 11 miejscowych zagrożeń, 1 alarm fałszywy.

23.05.2024 – Węgrów – pożar budynku gospodarczego.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody (jeden w natarciu do wewnątrz budynku, drugi w obronie na niezajętą pożarem część dachu). W miarę możliwości przeprowadzono ewakuację mienia z płonącego budynku (między innymi quad, kosiarka, motolotnie). Wykonano otwór w suficie w celu podania kolejnego prądu wody w natarciu na nieużytkowe poddasze. Działania zastępów doprowadziły do lokalizacji pożaru. W celu dotarcia do ostatnich zarzewi ognia przeprowadzono prace rozbiórkowe pokrycia dachowego, co doprowadziło do ugaszenia pożaru. Po przekazaniu miejsca zdarzenia działania zostały zakończone, a zastępy powróciły do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępy, 23 ratowników.

24.05.2024 – Węgrów – pożar budynku.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że pożarowi uległ budynek gospodarczy znajdujący się blisko innych zamieszkałych budynków oraz segmentu garaży. W pierwszej kolejności działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu trzech prądów wody, dwa w natarciu na pożar oraz jeden prąd wody w obronie na budynek zagrożony. Działania doprowadziły do lokalizacji pożaru. Następnie przystąpiono do dokładnego przelewania spalonej konstrukcji budynku oraz rozpoczęto prace rozbiórkowe w celu dokładnego dotarcia do zarzewia ognia. Za pomocą drabiny nasadkowej dostano się na dach budynku mieszkalnego sąsiadującego, który uległ nadpaleniu i rozebrano kilka fragmentów blachy na dachu. Przelano dokładnie elementy nadpalone. Sprawdzono temperaturę dachu kamerą termowizyjną. Nie stwierdzono zagrożenia pożarowego na dachu. Działania doprowadziły do całkowitego ugaszenia pożaru.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 6 zastępów, 26 ratowników.

24.05.2024 – Górki Borze, gm. Korytnica– pożar budynku.

Przybyły na miejsce strażacy z OSP Korytnica stwierdzili, że pali się budynek parterowy, murowany, kryty blachą, po sali weselnej, w której obecnie magazynowany jest sprzęt rolniczy. Obok znajduje się przyległy do niego budynek socjalny piętrowy. Pożarem objęty jest cały budynek. Na miejsce zadysponowano dodatkowe zastępy JRG i SH 25D oraz zastępy OSP. Podano 5 prądów gaśniczych, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Na miejsce prowadzonych działań przybyło Pogotowie Energetyczne, które odłączyło całkowicie prąd w obiekcie. Przy pomocy SH 25D przystąpiono do rozbiórki części dachu (część socjalna) i sukcesywnie przelewano nadpalone deski i papę, co doprowadziło do całkowitego ugaszenia pożaru. Po sprawdzeniu kamerą termowizyjną pomieszczeń socjalnych i dachu nie stwierdzono zagrożenia. Na tym działania zakończono i zastępy powróciły do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 11 zastępów, 47 ratowników.

KP PSP Węgrów