Z historii – Sadowianki – Plener Malarski i Miętne

SADOWNE – 1.10.2023 – 12.10.2023 – XXIII PLENER MALARSKI im. E. Hermana ,,Drogi Wolności”.

12 września 2023 roku w Sali GOK w Sadownem odbyła się wystawa prac pleneru malarskiego.

Dyrektor GOK Sadowne – p. Ewa Piórkowska

XXIII Plener Malarski Artystów Plastyków im. Edwarda Hermana pn. „Drogi wolności” trwał na terenie gminy Sadowne od 1do 12 października. Plener realizowany był w ramach obchodów 160-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego pn. „Śladami Pamięci bohaterów Powstania Styczniowego w powiecie węgrowskim”.

Jego organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem oraz Gmina Sadowne i dofinansowano go ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Efekty pleneru mogliśmy podziwiać podczas wernisażu poplenerowego, który odbył się w niedzielę 8 października 2023 r. w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sadownem.

Wernisaż oficjalnie otworzyła P. Ewa Piórkowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem, a kilka słów o uczestnikach pleneru, jego przebiegu i powstałych pracach przekazała zebranym p. Teresa Urbanowska – komisarz pleneru.

Po oficjalnym otwarciu spotkania, które zgromadziło wielu miłośników sztuki, można było obejrzeć prace umieszczone na wystawie XXIII Pleneru Malarskiego w Sadownem.

Członkowie Zespołu „Sadowianki” od wielu lat uczestniczą w tych spotkaniach, podziwiają piękno prac, czasami dyskutują z jakich miejsc pochodzi dany obraz, rozpoznają swoje otoczenie.

Były także bardziej kameralne spotkania z artystami z poczęstunkiem i biesiadnym śpiewem.

Pani doktor Anna Boszko i nasza Gabrysia Siewiera, która już może pochwalić się wieloma malarskimi pracami

P. Ewa Piórkowska, p. Teresa Urbanowicz oraz ks. Stanisław Kunicki wyróżnili uczestników pleneru niekonwencjonalnymi statuetkami, które powstały w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem.

MIĘTNE

16 września 2023 r.

Na terenach sportowych Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem, odbyło się w sobotę 16 września 2023 r.

Ogólnopolskie Święto – ,,Wdzięczni Polskiej Wsi”

w którym udział wzięli m. in. Premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa Robert Telus, minister Henryk Kowalczyk, parlamentarzyści z senator Marią Koc, wojewoda Sylwester Dąbrowski, a współgospodarzem wydarzenia był starosta garwoliński Mirosław Walicki.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji rolników. Biskup siedlecki Kazimierz Gurda powiedział, że rolnik zawsze pracuje tak, jakby od niego wszystko zależało, ale jednocześnie modli się i ufa Bogu, wierząc, że wiele zależy od Boga. Mówił, że rolnik rozumie tę zależność, bo wie, że jest ona prawdziwa.

Po nabożeństwie korowód, któremu towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Warszawy, przeszedł z wieńcem dożynkowym pod scenę główną. Tam rozpoczął się ceremoniał dożynkowy w wykonaniu zespołu Czerniczanki z kapelą. Następnie starostowie dożynek Monika i Marcin Sitnikowie przekazali premierowi okazały dożynkowy bochen chleba, który jest jednym z najważniejszych symboli Święta Plonów.

Premier Mateusz Morawiecki

Wydarzenie było okazją do bezpośredniego spotkania i rozmów Premiera z rolnikami i kołami gospodyń wiejskich, które prezentowały swoje stoiska.

Dożynki to także okazja do licznych wyróżnień i podziękowań, tym, którzy aktywnie działają na rzecz polskiej wsi. Pamiątkowe

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości

z rąk Premiera Mateusza Morawieckiego otrzymały wyróżnione Koła Gospodyń Wiejskich, a także my:

Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”

Pan Premier z delegacją Sadowianek

P. premier Mateusz Morawiecki wręcza ,,Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości” oraz Dyplom stwierdzający nadanie medalu

Odbierają: Basia Wróbel, Krysia Wetoszka i Piotr Olkowski

,,Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości”

Medal za przyczynianie się do budowania i wzmacniania suwerenności i niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej

Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal mający na stronie przedniej (awersie) wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki:

Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Józefa Hallera

 

Na stronie odwrotnej (rewersie) w górnej części znajduje się cytat z kazania „O miłości Ojczyzny” autorstwa ormiańskokatolickiego arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza:

,,TO, CO ZDOŁAŁY POKOLENIA TAMTE, DLACZEGO BYŚCIE TEMU NIE MOGLI PODOŁAĆ I WY?”,

a w dolnej części wizerunek

Legionów Polskich.

Basia Wróbel, Piotr Olkowski i Krysia Wetoszka

Szczęśliwi schodzimy ze sceny, w ręku trofea, które dołączymy do naszej licznej kolekcji

No i pamiątkowe zdjęcie z Panem Premierem – Mateuszem Morawieckim

My: Basia Wróbel i Krysia Wetoszka

Nasze wsparcie: Piotr Olkowski

 

Na zakończenie części oficjalnej Ogólnopolskiego Święta ,,Wdzięczni Polskiej Wsi” Starosta Powiatu Garwolińskiego p. Mirosław Walicki podziękował uczestnikom za przybycie i zaprosił do dalszego świętowania, degustacji przygotowanych potraw i wspólnej zabawy.

Scena teraz należała do poszczególnych zespołów muzycznych, które prezentowały przygotowany repertuar.

Sadowianki wystąpiły z piosenkami:

  1. Sadowianki dzisiaj D-dur
  2. Sianokosy F-dur
  3. Od samej Warszawy F-dur
  4. Na zielonym polu B-dur
  5. Trzymajmy się za ręce C-dur

Sadowianki w Miętnem

Po występie zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek do stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, a po posiłku i zwiedzaniu stoisk, wróciliśmy pod scenę, na której skoczne kawałki grała ,,Kapela Krzysztofa Staręgi”.

A przecież tam, gdzie są Sadowianki zawsze jest wesoło!!!

Ruszyłyśmy w tany: Basia Wróbel, Krysia Wetoszka, Hania Dębkowska, Henia Kibart, Ela Dębkowska, a w nasze ślady poszły inne zespoły

Naprawdę zrobiło się wesoło!!!

Piotrek porwał Bogusię do tańca, korowód taneczny zaczął się wydłużać.

Tańce i śpiewy zwabiły pod scenę Panią Annę Kaszubę – Radną Województwa Mazowieckiego, która była całą sprawczynią naszego pobytu w Miętnem.

Krótka przerwa na sesję zdjęciową z całym Zespołem

Trochę śmiechu i dowcipów

Widać radość na wszystkich twarzach – wniosek?

Było wspaniale!!!

Pani Aniu –

Serdecznie dziękujemy,

liczymy na dalszą współpracę.

Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, 2025