Festyn – dzień drugi

2014.07.20.2Drugi dzień Festynu Jubileuszowego w Sadownem to głównie spotkanie z folklorem.

20 lipca, po uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele, w południe ponownie spotkaliśmy się pod sceną Jubileuszowego Festynu w Sadownem. Jak poprzedniego dnia, imprezę rozpoczął śpiewająco i na wesoło konferansjer, aktor Władysław Grzywna, witając organizatorów, sponsorów i wystawców stoisk, wśród których pojawili się przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem z własnymi wyrobami cukierniczymi, które przygotowali na tę okazję uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Wstęp musiał być krótki, gdyż na scenie niecierpliwili się już pierwsi wykonawcy – Kapela „Sterdyniacy” ze Sterdyni z repertuarem muzyki ludowej swojej okolicy. Szybko po nich na plac przed scenę wkroczyli młodzi tancerze z Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca NIWA z Krzeska, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie.

Chwila przerwy w występach scenicznych była okazją do podsumowania przez Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem konkursów przeprowadzonych z okazji obchodzonego Jubileuszu 500-lecia Sadownego. P. Ewa Piórkowska, w asyście Wójta Gminy – p. Zdzisława Tracza i Sekretarza Gminy – p. Zbigniewa Bociana, ogłosiła wyniki dwóch konkursów. Laureatom wręczono nagrody. Wśród nich znaleźli się:

Szkolny konkurs „Olimpiada wiedzy o regionie”

Kategoria – szkoły podstawowe:

I miejsce – Rafał Szczechura – SP Sadowne,

II miejsce – Dawid Siadkowski – SP Kołodziąż i Martyna Kowalczyk – SP Grabiny,

III miejsce – Aleksandra Nozderka- SP Sadowne i Laura Rostek – SP Grabiny,

Wyróżnienie – Natalia Kalbarczyk.

Kategoria – młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna:

I miejsce – Klaudia Rostek,

II miejsce – Aneta Wódka,

III miejsce – Kinga Skonieczna,

Wyróżnienie – Tomasz Jóźwik.

Konkurs fotograficzny „Sadowne w obiektywie”:

I miejsce – Karolina Daniluk,

II miejsce – Andrzej Wijatkowski,

III miejsce – Maja Smolewska i Katarzyna Komorek.

Ale jakby tego było mało, po wręczeniu nagród organizatorzy przygotowali dla uczestników Festynu niespodziankę, którą był olbrzymi, jubileuszowy tort oraz słodkości – babeczki. Sprawiedliwie tort został podzielony wśród chętnych, nad czym osobiście czuwał Sekretarz Gminy, a jego degustację uświetnił występ Zespołu Ludowego „Małkinianki” z Małkini Górnej.

Kolejny występ to pokaz kunsztu śpiewaczego miejscowego Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki”, któremu dzielnie przewodzi od 1987 roku pani Krystyna Wetoszka. Zespołowi akompaniuje akordeonista o wspaniałym słuchu i doskonale opanowanej technice gry – pan Andrzej Olton. Nad właściwym brzmieniem piosenek i doborem repertuaru stosownie do okoliczności, czuwa pani Barbara Wróbel. Bardzo dużo wniosła do zespołu pani Genowefa Sych, która doskonale pamięta słowa i melodię starych ludowych piosenek. Obecnie zespół liczy 15 pań i 3 panów. Skład zespołu czasami zmienia się, w zależności od tego, na co pozwalają obowiązki domowe, czy służbowe członków zespołu. Oczywiście nadal jest to zespół amatorski, który aktualnie nawiązał współpracę z istniejącym od niedawna Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sadownem.

A później nadszedł czas na pokazy umiejętności naszych najmłodszych. Tu również nastąpiła niespodzianka, niebo pociemniało, zagrzmiało i zapłakało, mocno zapłakało. Strugi deszczu nie wystraszyły młodych artystów i ich kibiców, którzy licznie zgromadzili się przy scenie. W kolejności wystąpiły dzieci: z Przedszkola w Sadownem, Gminazjum w Sadownem i Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Grabinach. Za swoje tańce i popisy otrzymały mocne brawa.

W ostatniej części Festynu widzowie mogli obejrzeć występy fakira „GIN ALIF”, Zespołu romskiego „JAME ROMA” i kończącego Festyn – Zespołu Muzycznego „Diament”.

Aż szkoda, że czas biesiadowania się skończył. Ale to jeszcze nie koniec obchodów Jubileuszu 500-lecia Sadownego. Kolejne uroczyste wydarzenia już wkrótce. Prosimy o śledzenie ich zapowiedzi.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński