Robimy przetwory

2014.10.05.1Jesień jest doskonałym okresem na uzupełnienie spiżarni.

Szybko zbliżająca się zima zmusza nas do przejrzenia domowych spiżarni i uzupełnienia ich przetworami oraz innymi smakołykami, które znajdą się na naszych stołach w mroźne dni, a także pośród potraw wigilijnego stołu.

Jeszcze teraz możemy znaleźć w nadmiarze produkty, z których samodzielnie wykonamy przetwory – zdrowe i wykonane ze „znanych” nam składników (ważne, że bez konserwantów). A oto nasze propozycje:

2014.10.05.2Kwaszona botwinka

Składniki:

– 2 kg botwinki,

– 1 litr źródlanej wody,

– 5 dag soli,

– 2 łyżki zmiażdżonych ziaren białego pieprzu,

– 1 główka czosnku,

– 1 łyżeczka cukru,

– 3 g kwasku cytrynowego.

Wykonanie:

Wodę zagotować z solą i cukrem, dodać kwasek cytrynowy, wymieszać i ostudzić. Botwinkę dokładnie umyć, przebrać, usunąć ogonki listków i pokroić w paski. Przełożyć do wygotowanych słojów, przekładając pieprzem i zmiażdżonym lub drobno posiekanym czosnkiem, zalać ostudzoną zalewą. Pozostawić w ciepłym pomieszczeniu na 2-3 dni, do chwili, gdy zacznie się fermentacja. Gdy zalewa zacznie się burzyć, przenieść do schłodzonego pomieszczenia. Po dwóch tygodniach nadaje się do spożycia, jednak, jeśli chcemy zachować kwaszonkę na dłużej – warto ją pasteryzować.

2014.10.05.3Przecier pomidorowy

Składniki:

Na 1 kg pomidorów:

– 1-2 cebule,

– ½ główki czosnku,

– 1 listek laurowy,

– po 1 łyżce posiekanego tymianku i natki pietruszki,

– sól, pieprz,

– ½ szklanki oliwy lub oleju słonecznikowego,

– 1 szklanka źródlanej wody.

Wykonanie:

Pomidory umyć, pokroić na ćwiartki, cebule pokroić na cienkie plasterki, czosnek zmiażdżyć. Tymianek i natkę również drobno posiekać. Pomidory, cebulę, zieleninę, połowę czosnku zalać wodą i gotować mieszając od czasu do czasu wygotowaną drewnianą łyżką około 40 minut. Ostudzić, przetrzeć przez sito lub zmiksować. Dodać oliwę, resztę czosnku, listki laurowe, dusić na małym ogniu, stale mieszając. Przelać do wyparzonych słoików i pasteryzować tradycyjną metodą około 40 minut.

2014.10.05.4Domowy chrzan

Składniki:

– 50 dag korzenia chrzanu,

– ¼ szklanki mocnego octu winnego,

– ½ szklanki źródlanej wody,

– 1-2 łyżeczki soli,

– 2 łyżki cukru.

Wykonanie:

Chrzan, jeśli jest niezbyt świeży należy włożyć go na godzinę do zimnej wody, wyszorować szczotką, ewentualnie obrać nierdzewnym obierakiem. Zagotować wodę z octem, cukrem i solą. Chrzan zetrzeć na tarce z małymi otworami, wymieszać z gorącą zalewą. Przełożyć do wyparzonych, ogrzanych małych słoiczków. Zamknąć wygotowanymi pokrywkami i obrócić do góry dnem. Ocet można zastąpić kwaskiem cytrynowym (1 dag), a cukier – 2 łyżkami miodu.

2014.10.05.5Tradycyjna ćwikła

Składniki:

– 1 kg buraków,

– 15 dag korzenia chrzanu,

– 2 łyżki cukru,

– 1 dag kwasku cytrynowego,

– 1 łyżka soli,

– ½ szklanki źródlanej wody.

Wykonanie:

Buraki dokładnie wyszorować i ugotować do miękkości. Ostudzić i obrać ze skórki. Zetrzeć na tarce z dużymi otworami. Chrzan obrać ze skórki nierdzewnym obierakiem i zetrzeć na tarce z małymi otworami. Wodę zagotować z kwaskiem cytrynowym, solą i cukrem. Gorącą zalewę najpierw wymieszać z chrzanem, a następnie połączyć z burakami. Przełożyć do malutkich, wyparzonych słoików, zamknąć wygotowanymi pokrywkami i pasteryzować w tradycyjny sposób około 20 minut w temperaturze 90 st. C.

Źródło: Kuchnia polska, M. Caprari, KDC, Warszawa 2006.