Tak, jestem uzależniony…

2014.11.18.6„Tak, jestem uzależniony… chcę z tym skończyć…”

Aby skończyć z piciem, powinieneś odnaleźć w sobie motywy, które skłonią Cię do zaprzestania picia. Dopóki nie uświadomisz sobie, dlaczego chcesz to zrobić, co jest tak ważne, że będzie w stanie oderwać Cię od systematycznego upijania się, cały Twój wysiłek nie ma szans na osiągnięcie zamierzonego celu, czyli życia bez alkoholu.

MOJeżeli decyzję o leczeniu podjąłeś na skutek próśb rodziny, przyjaciół lub innych osób, robisz to dla nich, to szkoda czasu. Jeśli naprawdę chcesz przestać pić, to powinieneś to zrobić dla siebie, tylko wtedy twoja motywacja będzie naprawdę silna. Oczywiście rodzina, przyjaciele są dla Ciebie nadal bardzo ważni, ich wsparcie jest Ci bardzo przydatne, ale decyzję o leczeniu podejmij sam, dla siebie.

Jak większość ludzi, którzy mają problem z alkoholem, boisz się jak to będzie, gdy nie będziesz już pił. Myślisz sobie, że za jakiś czas będziesz mógł się napić tak, jak inni, że będziesz kontrolował picie – takie myślenie jest normalne, typowe dla osób z problemem alkoholowym. Ten wewnętrzny konflikt jest bardzo silny, część Ciebie kocha alkohol, a druga część nienawidzi. Na dodatek masz w pamięci tylko te fajne skojarzenia z alkoholem, te przykre zapomniałeś, wyrzuciłeś z pamięci. To wewnętrzne rozdarcie wywołuje w tobie cały czas niepewność i myśli: Zerwać z alkoholem, czy pozwolić mu nadal mną rządzić? Takie myślenie to nic złego. Świadczy to o Twoich rozterkach, o tym, że alkohol Ci uwiera, chcesz się go pozbyć, ale się boisz i na dodatek nie wiesz co dalej… ludzie, którzy nie przyznają się do tego wewnętrznego konfliktu, zaprzeczają jego istnieniu często nawet gdy już podejmą leczenie, po jakimś czasie wracają do picia. Dlatego tak ważna jest silna motywacja do leczenia i wewnętrzna chęć zerwania z nałogiem.

Jeżeli masz już silną motywację, cel, który chcesz osiągnąć, czyli przestanie picia, powinieneś udać się do poradni leczenia uzależnień. Pójście tam to żaden wstyd. Jeżeli nie wstydziłeś się spać na trawniku czy ławce w centrum miejscowości, w której mieszkasz, jeżeli nie było dla Ciebie wstydem maszerowanie „po pijaku” środkiem drogi lub leżenie w alkoholowym zamroczeniu pod własną furtką, to tym bardziej nie powinieneś odczuwać wstydu przed pójściem do poradni. Wiele osób uzależnionych boi się tego miejsca, bo nie wie, co je tam spotka.

W poradni leczenia uzależnień pracują ludzie, których zadaniem jest pomóc choremu człowiekowi. Nie boję się ich nazwać „lekarzami duszy osoby uzależnionej”. W poradni pracuje również psychiatra. Wiele osób uzależnionych poprzez lata picia nabywa pewnego rodzaju zaburzenia w zachowaniu, myśleniu, uzależnienie może współistnieć z różnego rodzaju chorobami psychicznymi. Dzięki diagnozie psychiatry chory dostaje leki, które poprawiają jego stan psychiczny.

Pierwsze spotkanie z terapeutą to nawiązanie kontaktu, luźna rozmowa, podczas której terapeuta dowiaduje się m.in. dlaczego zdecydowałeś się przyjść do poradni. Kolejne spotkania będą miały na celu zdiagnozowanie uzależnienia. Polega to również na rozmowie terapeuty z pacjentem na temat jego zachowań, które mogą wskazywać na objawy uzależnienia. Psychiatra ocenia stan psychiczny pacjenta. Podczas tych wstępnych spotkań zwraca się dużą uwagę na stan zdrowia pacjenta, czy na coś się leczy, czy coś go boli, itp. Motywowanie do dbania o zdrowie odgrywa w terapii leczenia uzależnień dużą rolę. Terapeuta próbuje rozpoznać jak najwięcej problemów pacjenta, ustala plan ich rozwiązania i motywuje pacjenta do podjęcia leczenia i pozostania w trzeźwości jak najdłużej.

Na czym tak naprawdę polega leczenie uzależnienia od alkoholu? Sam proces leczenia polega przede wszystkim na tym, że  pacjent lepiej poznaje siebie, uczy się sposobów radzenia sobie z głodem alkoholu, łączy straty życiowe z piciem alkoholu i poznaje wiele innych, ważnych i bardzo przydatnych umiejętności. Pacjent ma zmienić swoje dotychczasowe zachowanie, myślenie i odczuwanie. Po zakończeniu terapii rozpoczyna życie zaopatrzony w wiedzę, która pomoże mu przetrwać trudne chwile oraz cieszyć się z tego co ma wokół siebie. Praca terapeutyczna w poradni odbywa się w grupach terapeutycznych. W grupie osób o podobnych problemach pacjent ma poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że inni mają problemy takie, jak on, że nie jest jedyny i że w razie problemów ma na kogo liczyć, ktoś go rozumie.

Dla osób rozpoczynających leczenie podtrzymanie motywacji do leczenia oraz wsparcie rodziny jest bardzo ważne. Zachęcam wszystkie osoby, które wahają się, czy podjąć leczenie, żeby się nie bały zrobić ten pierwszy krok. Ta decyzja zmieni na lepsze całe ich życie oraz życie ich najbliższych.

Małgorzata Olton – specjalista terapii uzależnień