SADOWIANKI – Sadowne

sad84Sadowne.

W sobotę 25 września 2010 roku SADOWIANKI uświetniły zorganizowaną przez kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Sadownem panią Anielę Gołębiowską uroczystość Jubileuszu Małżeństw z ponad 50-letnim stażem pożycia małżeńskiego.

sad85

Zdjęcie z Jubileuszu Małżeństw 2009 r.

sad86

2010 rok – Basia Wróbel, Ania Chojecka, Ala Bahniuk, Kazia Krzak i p. Wacława Macioch

sad87

Jubileusz Małżeństw 2010 rok

WĘGRÓW

Jesienią, 24. 10. 2010 roku  SADOWIANKI brały udział w Węgrowskich Barwach Jesieni w kategorii zespoły śpiewacze. Zdobyły III miejsce.

sad88

Barwy Jesieni – Węgrów

sad89SADOWNE

W listopadzie 2010 roku byliśmy współorganizatorami i uczestnikami uroczystości z okazji kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Impreza miała miejsce w sali gimnastycznej szkoły podstawowej. Program składał się z występów młodzieży licealnej pod kierownictwem państwa Reników oraz piosenek o tematyce wojskowej, śpiewanych przez SADOWIANKI.

sad90PROSTYŃ

W styczniu  2011 odbyło się spotkanie wigilijne w Prostyni. Wprowadzeniem do najważniejszego punktu uroczystości była inscenizacja naszego zespołu  SADOWIANKI, gdzie ukazaliśmy dawne zwyczaje związane z dniem Wigilii, gwarą ludową i nastrojem panującym w dawnych wielopokoleniowych rodzinach.

sad91KOŁODZIĄŻ

Tę samą inscenizację zespół przedstawił 12 lutego 2011 w Szkole Podstawowej w Kołodziążu. W podziękowaniu otrzymaliśmy list gratulacyjny o treści:

,,Dyrektor szkoły, Rada Pedagogiczna

oraz

 Rodzice i Mieszkańcy okolicznych miejscowości pragną   złożyć

Zespołowi Regionalnemu

Sadowianki

wyrazy szacunku i uznania dla działalności,

którą zespół prowadzi.

Wiemy, że Wasz dzisiejszy sukces

zawdzięczacie pracowitości,

systematyczności, odpowiedzialności

i powadze traktowania obowiązków.

 Jesteśmy pełni szacunku i uznania dla Waszej pracy i wysiłków związanych z pielęgnowaniem kultury regionalnej.”

           

JUBILACI  P. SZYMANIKOWIE – SADOWNE

W czerwcu 2011 nasza koleżanka Marysia Szymanik wraz z mężem Mieczysławem obchodzili 45-lecie wspólnego pożycia małżeńskiego. SADOWIANKI tam były, miód i wino piły i oczywiście wspólnie z gośćmi świetnie się bawiły.

sad92

Wspólne zdjęcie z Jubilatami

KIEŁCZEW

29 czerwca 2011 rok – Dzień Radości wakacyjnej.

Już po raz dwunasty na placu szkolnym Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kiełczewie odbył się piknik rodzinny pod nazwą Dzień Radości Wakacyjnej. Celem imprezy było wypełnienie dzieciom i młodzieży pierwszego wakacyjnego dnia zabawami, konkursami, dyskoteką i przyjazną atmosferą. Dzięki hojności wielu dobrych ludzi i przyjaznych instytucji, ponad 1000 uczestników skorzystało z całej gamy atrakcji. Urozmaiceniem dnia były także zabawy z wodzirejem p. Markiem Makuchem z Puław (ex basistą zespołu Bajm), który niezwykle żywiołowo prowadził zabawy sprawnościowo-zręcznościowe. Beztroskie hasanie dzieci trwało do godz. 18.00, kiedy to SADOWIANKI rozpoczęły swój występ. Po naszym występie odbyły się zawody strażackie. Zwieńczeniem całodziennej zabawy było wysłanie w niebo balonów z dobrymi uczynkami. O godz. 21.00 ksiądz proboszcz poprowadził Apel Jasnogórski. Następnie przy naturalnym zaciemnieniu, aż do godz. drugiej trwała zabawa plenerowa dla młodzieży i dorosłych, przy muzyce zespołu ,,Omega”.

MAŁKINIA

sad93

Małkinia 2011 rok

WĘGRÓW

18 września 2011 roku  kolejny udział w Mazowieckim Święcie Chleba w Węgrowie.         

SADOWNE

JUBILAT – KOL.  ZBYSZEK   DANAJ

14 października 2011roku zespół SADOWIANKI został zaproszony na uroczyste spotkanie koleżeńskie w gronie kolejarzy z Warszawy Wileńskiej. Impreza odbyła się w Sali OSP w Sadownem.

Zaprosił kol. Zbyszek Danaj z okazji odejścia na emeryturę i swoich urodzin.

sad94

Zespół wykonuje piosenki przeplatane wierszami układanymi na tę okoliczność

sad95

Zbyszek Danaj we własnym repertuarze

sad96

Nasz Jubilat rozbawiony zabawnymi tekstami, przygotowanymi specjalnie dla Niego

 

WĘGRÓW – ,,BARWY  JESIENI”

13 listopada 2011roku w Węgrowskim Ośrodku Kultury w VI Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów wzięło udział 11 zespołów śpiewaczych oraz 4 kabarety, w sumie 255 osób. Wszystko przebiegło bardzo pomyślnie, w fantastycznej atmosferze. W kategorii zespołów śpiewaczych i tanecznych pierwsze miejsce zdobył zespół Pieśni i Tańca ,,Oberek” z Wyszkowa, drugie miejsce zespół ,,Wyszkowianie”. Zaznaczyć należy, iż obydwa zespoły prowadzone są przez profesjonalistów. Trzecią lokatę uzyskał nasz zespół SADOWIANKI  – oczywiście amatorki.

sad97SADOWNE

OTWARCIE REGIONALNEJ IZBY EDUKACJI ETNOGRAFICZNEJ  W SADOWNEM.

Występ zespołu SADOWIANKI  rozpoczął w czwartek 17 listopada 2011 r. uroczystość uruchomienia przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem Muzealnej Izby Edukacji Etnograficznej oddziału Muzeum Ziemi Sadowieńskiej.

sad98

W Izbie Edukacji Etnograficznej

sad99

W Izbie Edukacji Etnograficznej

Regionalna Izba Edukacji ma stałe ekspozycje. Jest tam kącik przyrodniczy ukazujący piękno przyrody tego uroczego skrawka ziemi od Narwi po Bug, jego roślinność i żyjące tu zwierzęta. W drugiej części znajdują się instrumenty na których grano na wsi kilkadziesiąt a nawet 100 lat temu, a także duża ilość eksponatów sprzętu grającego lat 50-tych do 70-tych. To nowe pomieszczenie ma być miejscem, gdzie zwiedzający będzie mógł na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść się w lata naszych przodków i pamiątek dawnego stylu życia.

sad100

Piosenka: ,,Jakiem się zalecał”

sad101

W Izbie Edukacji Etnograficznej

sad102

Po występie Sadowianek wszyscy zaproszeni goście spotkali się na herbatce przy świecach w Gminnej Bibliotece

SADOWNE

Listopad  2011 rok – Dosyć szczególny Jubileusz Małżeństw, ponieważ w tym miesiącu swoją rocznicę wieloletniego pożycia małżeńskiego obchodziła koleżanka z zespołu Monika Nozderka z mężem Janem.

sad103

Wójt gminy p.Zdzisław Tracz dekoruje medalem kol. Monikę oraz Jej męża

sad104

Na uroczystości nie mogło zabraknąć SADOWIANEK

Aby Wasza droga  życia usłana była kwiatami, na niebie gościło słońce, a w serach Waszych miłość i dobroć. Wszystkiego co najlepsze.

Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2014 (kronika dostępna w zbiorach GOK Sadowne)