Byliśmy w Nepalu…

2015.05.25Niecodzienne spotkanie odbyło się 25 maja w sali gimnastycznej ZSP Sadowne.

Gośćmi Szkoły Podstawowej, a następnie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem, byli dwaj Panowie, bracia, strażacy – Ludwik Tyszka i Remigiusz Tyszka.

2015.05.25.1

Na co dzień obydwaj pełnią zaszczytną służbę w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 15 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy – Ludwik, mieszkający w Mrozowej Woli, jako dowódca zastępu, natomiast Remigiusz z Płatkownicy jest młodszym specjalistą ratownikiem.

2015.05.25.2Tym razem jednak nie opowiadali o pożarach czy innych miejscowych zagrożeniach, których zapewne jest mnóstwo na podległym im terenie. Spotkania miały inny cel – pokazanie słuchaczom działań specjalnych Straży Pożarnej, których byli uczestnikami.

2015.05.25.2bJak zapewne wszyscy wiedzą, 25 kwietnia br. doszło do trzęsienia ziemi w Nepalu. Na ratunek poszkodowanym Nepalczykom wyruszyły grupy ratowniczego z wielu krajów na świecie, a między innymi Ciężka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza PSP – HUSAR POLAND, która składała się z 81 polskich strażaków i była jedną z najliczniejszych.

2015.05.25.3Panowie: Ludwik i Remigiusz znaleźli się wśród strażaków przeszukujących nepalskie ruiny i gruzowiska w poszukiwaniu jeszcze żywych, uwięzionych tam ludzi – przynajmniej mieli taką nadzieję. Podczas dwutygodniowej, wytężonej pracy, dwunastogodzinne zmiany ratownicze powoli traciły nadzieję na odnalezienie kogokolwiek, ale strażacy trwali na posterunku do końca, do odgórnego rozkazu o odwołaniu grup poszukiwawczych.

2015.05.25.4O dniach tragicznych dla Nepalu, podróży do odległego kraju, poświęceniu członków Grupy Poszukiwawczej, a także życiu i nadziei na pomoc żyjących tam ludzi, opowiadali bracia Tyszkowie, prezentując jednocześnie zdjęcia, które pokazywały mobilność HUSAR-a oraz ogrom zniszczeń i cierpienie małego kraju – Nepalu.

2015.05.25.5Uczestnicy spotkania słuchali z zainteresowaniem, były też pytania, opowieściom nie było końca.

Chwała naszym Strażakom za trud i poświęcenie, a podziękowania składamy na ręce ich przedstawicieli: Pana Ludwika i Pana Remigiusza. Wyrazy szacunku należą się również ich rodzinom, które – nie tylko przy okazji wydarzeń nadzwyczajnych – przeżywają samotnie oczekiwania na powrót do domu swoich strażaków.

Dziękujemy!

2015.05.25.6Centrum Prasowe PAP na swojej stronie internetowej informuje o powstaniu filmu dokumentalnego „Polscy ratownicy w Nepalu”. Będzie on emitowany 28 maja o godz. 22.00 na kanale Discovery Channel, natomiast w TVP Info na początku czerwca br.

PAP tak pisze o tym dokumencie: „Polscy ratownicy w Nepalu” to film dokumentalny poświęcony heroicznej pomocy polskich strażaków w Nepalu, który powstał dzięki współpracy Discovery Channel i Telewizji Polskiej. Działania Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP – HUSAR POLAND, udokumentowane przez reportera TVP Info, Rafała Stańczyka, są pierwszą tak znaczącą koprodukcją obu nadawców. Materiał filmowy będą mieli okazję zobaczyć wkrótce zarówno widzowie Discovery Channel, jak i publicznej TVP Info.

Dokument 'Polscy ratownicy w Nepalu’ to wzruszający film, który powinien obejrzeć każdy, by wiedzieć i nie zapomnieć zarówno o samym zdarzeniu, jak i zaangażowaniu polskich strażaków w pomoc na miejscu tragedii” – mówi Tomasz Sandak, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Dokument stworzony we współpracy z TVP nie będzie jedynym programem Discovery, poświęconym skutkom trzęsienia ziemi w Nepalu. Tydzień później, o tej samej porze widzowie Discovery Channel zobaczą również film dokumentalny pt. „Trzęsienie ziemi w Nepalu”, ukazujący katastrofę z perspektywy międzynarodowej.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst: Sławek Chyliński

Foto:  

http://warszawa-straz.pl/index.php/struktura/jrg/jrg-nr-15#3-obsada-zmianowa

https://www.facebook.com/katarzyna.tyszka.5?fref=pb&hc_location=profile_browser

Źródło:

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/30301,,wspolpraca-discovery-i-tvp-polscy-ratownicy-w-nepalu-