Przystanek SŁONECZNA ITALIA

2016.05.05.1110-osobowa grupa uczniów z ZSP w Sadownem, kontynuując realizację projektu ERASMUS+, dotarła do Włoch.

2016.05.05.12Nasz przygoda z Italią rozpoczęła się 10 kwietnia 2016 roku o godz. 8.30, kiedy to szkolnym autobusem wyjechaliśmy na lotnisko w Warszawie. W tym dniu pogoda w Polsce nie była zbyt piękna, jednak gdy dotarliśmy do Włoch, przywitało nas piękne słońce i 25 stopni na termometrze. Z lotniska w Rzymie udaliśmy się prosto do Benevento, gdzie czekali na nas nasi włoscy gospodarze.

2016.05.05.13Następnego dnia razem z naszymi włoskimi przyjaciółmi udaliśmy się do szkoły, gdzie bardzo miło nas powitano. Każdy z nas czuł na początku niepewność i strach, jednak już po godzinie wszystkie wątpliwości minęły. Poczuliśmy się jak w domu.
2016.05.05.14Każdego dnia naszego pobytu w Italii odbywały się zajęcia integracyjne z młodzieżą z pozostałych krajów uczestniczących w projekcie: z Włochami, Węgrami, Turkami, Niemcami, Anglikami i Duńczykami. Poruszaliśmy również tematy dotyczące kultury np.: rasizmu czy globalizacji. Jednak nie całe dnie spędzaliśmy w szkole. Zwiedziliśmy lokalne zabytki, muzea, zamki, kościoły czy parki, poznawaliśmy historię Włoch. Wyjeżdżaliśmy również w dalsze zakątki m.in. do Pompejów czy Sorrento, jednego dnia byliśmy na paintballu.
2016.05.05.15Ostatniego dnia naszego pobytu gospodarze przygotowali pokaz lokalnej kultury: regionalnego jedzenia i tańców. Na spotkanie zaproszono również wikinga, który opowiedział nam o dawnych czasach, zwyczajach, prezentował broń i strój wikingów. Każdy mógł zrobić sobie z nim zdjęcie oraz przymierzyć jego zbroję.
2016.05.05.16Nasza włoska podróż składała się z 2 części. Ponieważ w projekcie biorą udział 2 włoskie szkoły, po kilku dniach spędzonych w Benevento pojechaliśmy do drugiej szkoły, która mieści się w San Severo. Byliśmy bardzo zadowoleni z nowych wrażeń, a jednocześnie smutni, gdyż musieliśmy pożegnać naszych przyjaciół.
W San Severo zajęcia odbywały się podobnie jak w poprzedniej szkole. Gospodarze zapewnili nam mnóstwo atrakcji, zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, takich jak: winnica, Castel del Monte czy Trania.
2016.05.05.17Ostatniego dnia była prezentacja plakatów, odśpiewaliśmy hymny każdego z państw, hymn Unii Europejskiej, a na zakończenie otrzymaliśmy certyfikaty. Był to jednocześnie smutny i szczęśliwy dzień. Żegnaliśmy się ze swoimi przyjaciółmi, żal było wyjeżdżać. Ale jednocześnie czekała na nas niespodzianka.

2016.05.05.18Uczniowie z Benevento przyjechali do San Severo aby ostatni raz zobaczyć się z nami. Wszyscy byli bardzo zaskoczeni i szczęśliwi. Nasi koledzy zrobili dla nas plakat z napisem „Mówiliśmy, że to nie jest do widzenia”. Po tej niespodziance jeszcze trudniej było nam się rozstać. Jednak coś się zaczyna i coś się kończy. Przygoda we Włoszech dobiegła końca, lecz pozostały wspomnienia i zdjęcia do których na pewno będziemy często wracać.

Tekst i foto uczestnicy projektu