Bramy otwarte

Od niedzieli 29.01.2017 roku do soboty 4.02.2017 Sadowne przeżywa niezwykłe święto. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych gościmy uczestników projektu ERASMUS+ pt: ,,Gates and Keys”, czyli ,,Klucze i Bramy”.

Takiego licznego grona wspaniałych gości, w jednym czasie, nasza miejscowość chyba jeszcze nie miała. Na tą okazję w Sadownem wywieszone zostały flagi 7 państw, z których pochodzą nasi przyjaciele. Również w szkole zarobiło się bardzo światowo. Wszędzie słychać język angielski ale również niemiecki, włoski, turecki, duński, węgierski. To wszystko za sprawą 49 gości ze szkół partnerskich (z Anglii, Danii, Węgier, Niemiec, Turcji i Włoch).  

Łącznie w domach sadowieńskiej młodzieży mieszka 34  uczniów z zagranicy, pozostali to ich nauczyciele i opiekunowie.  Program wizyty w Sadownem jest bardzo bogaty. Uczestnicy (goście i uczniowie ZSP) codziennie pracują podczas wspólnych zajęć warsztatowych, wygłaszają referaty, oglądają filmy, prezentacje i wykonują zadania związane z projektem. Ponadto biorą udział w warsztatach tanecznych, gastronomicznych i lepienia z gliny.  Goście spotkali się również z lokalnymi władzami. Wizyta w Sadownem stała się również okazją do pokazania ciekawych miejsc w okolicy (Liw, Węgrów, Treblinka) oraz zwiedzenia Warszawy.

Najwspanialsze dla wszystkich są jednak nieformalne, wieczorne spotkania w mniejszych grupach. To wtedy jest okazja do bliskiego poznania swoich egzotycznych przyjaciół w sposób osobisty i bezpośredni. Można wtedy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, np.: czym różni się pizza włoska od polskiej, lub jak parzy się kawę po turecku. Wizyta przebiega w bardzo atrakcyjny i intensywny sposób. I tylko szkoda, ze już niedługo się kończy.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem jest jedną z niewielu szkół na Mazowszu, która realizuje wymianę młodzieży w ramach ERASMUS +. 1 września 2015 roku ZSP przystąpił do projektu, którego tematem przewodnim są ,,Gates and Keys”, czyli ,,Klucze i Bramy”. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Hanna Łojek – nauczyciel języka angielskiego.

Więcej na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem>>>

Źródło: http://www.liceumsadowne.pl/70-erasmus/751-bramy-otwarte.html