Byliśmy na Kongresie Turystycznym

14 września w Węgrowie odbył się II Kongres Turystyczny Powiatu Węgrowskiego. Byliśmy tam…

Powiat Węgrowski posiada wiele miejsc o bogatej przeszłości i tradycji, miejsc z wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i unikalnymi obiektami architektonicznymi. Rozpoczynając II Kongres Turystyczny Powiatu Węgrowskiego, który odbył się 14 września w Węgrowskim Ośrodku Kultury, mówiła o nich p. Halina Ulińska – Wicestarosta Węgrowski i inicjator Kongresu.

Podczas tego spotkania, na które przybyli przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz wszystkich gmin Powiatu i firm wspomagających, wiele mówiono właśnie o miejscach, które mogą być atrakcyjne i warte odwiedzenia, ale głównie skupiono się na Dolinie Liwca. Jest ona ciekawym i bardzo malowniczym elementem naszego Powiatu – ukazał to też film promujący Powiat, który obejrzeli na wstępie uczestnicy tego spotkania.

Była to też okazja do nagrodzenia produktów regionalnych, które uczestniczyły w Konkursie ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe. Wśród prezentowanych na węgrowskiej scenie produktów, w jednej z kategorii znalazł się Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”, a także impreza – „Retro Moto Show” w Sadownem. No cóż, ale to nie był nasz dzień i obyło się bez nagród. Podziękowanie za udział w Konkursie w imieniu Gminy Sadowne odebrał p. Zbigniew Bocian.

Mówiono, proponowano i zachęcano do lokalnej promocji turystycznej, ale jeśli się czegoś nie zobaczy lub nie spróbuje, to trudno oceniać. I tu mieliśmy okazję… zobaczyć występ, wśród innych, Zespołu Tanecznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem, który zachwycił publiczność tańcami przygotowanymi wspólnie z uczniami przez pp. Mirosławę Renik i Marka Renika, do muzyki w aranżacji Witolda Jarosińskiego, oraz śpiewem wokalistki – Ingi Tarapata.

W kuluarach WOK-u dominowało natomiast nasze Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, którego uczniowie, wraz z p. Elą Rukat i p. Magdą Figoń, przygotowali moc różnych specjałów na miarę właśnie produktu regionalnego. Nie ujmując nic wyróżnionym pierogom czy wędlinom, które nagrodzono w Konkursie, należy przyznać, że w Sadownem też nie powstydzimy się naszych, lokalnych „produktów regionalnych”, co potwierdzali najznamienitsi smakosze w trakcie pokongresowych dyskusji.

Mowa jednak o turystyce – Dolina Liwca jest trochę od nas oddalona, ale Sadowne też ma potencjał i stawia na turystykę. Może już wkrótce, może w przyszłym roku wspólnymi siłami doprowadzimy do tego, że będzie o nas trochę głośniej…

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński