Ale pasztet!!!

Z czym się kojarzy? Tak, ale nie tym razem… Sadowieńskie Technikum przygotowuje się do konkursu gastronomicznego, który odbędzie się pod takim hasłem.

W dniach 17 – 18 listopada br. w Zamku Kliczków na Dolnym Śląsku (to tylko… 630 km od nas) odbędzie się Konkurs gastronomiczny zaliczany do Kulinarnego Pucharu Polski. Wezmą w nim też udział nasi przedstawiciele – Julita Pyźlak i Szymon Jadczuk z klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sadownem. Oczywiście wybiorą się tam wraz ze swoim opiekunem i wychowawcą klasy IIIT p. Marią Dobies.

Organizatorami Konkursu Kulinarnego odbywającego się w ramach VII Ogólnopolskiego Festiwalu Kulinarnego Borów Dolnośląskich są: Fundacja Bory Dolnośląskie, Fundacja Pro Cultuare Bono, Zamek Kliczków, Dolnośląska Organizacja Turystyczna oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni. Natomiast celem głównym Konkursu jest promocja Dolnego Śląska wykorzystująca potencjał kulinarny regionu oraz kultywowanie tradycji kulinarnych wśród społeczności lokalnej, a szczególnie młodzieży.

Podstawą prac konkursowych są produkty i surowce tradycyjne i lokalne, które przyczynią się do identyfikacji i wpisania dań i receptur na listę produktów tradycyjnych. Festiwal wyłania również kandydatów do Europejskiej Sieci Kulinarnego Dziedzictwa. Uczestnicy Konkursu powinni wykazać się znajomością w przygotowaniu dań kulinarnych w autorskiej aranżacji.

Konkurs składa się z dwóch etapów : – I etap – kwalifikacje (przygotowanie i nadesłanie receptur zgodnie z wymogami organizatorów) i II etap – Konkurs Kulinarny (rywalizacja szkół gastronomicznych przewidziana jest na 17 listopada).

Przedmiotem Konkursu jest przekąska zimna lub gorąca i danie główne. Przekąską ma być pasztet z karpia w autorskiej odsłonie (dopuszczalne jest przywiezienie wcześniej przygotowanego pasztetu). Danie główne – obowiązkowymi produktami do przygotowania dania głównego są: filet z sandacza – polskie grzyby leśne (świeże, suszone i/lub mrożone), naturalny miód pszczeli, owocowe runo leśne (jagody, maliny, jeżyn …), ziemniak polski (więcej na ten temat na stronie http://www.kliczkow.com.pl/imprezy/ale-pasztet).

Nasi uczniowie już się przygotowuję do tej rywalizacji. Trzymamy za nich kciuki, ale ciekawe… jak smakuje przygotowywany przez nich zestaw konkursowy?

Tekst: Maria Dobies/Sławek Chyliński

Foto: Maria Dobies