Kronika strażacka 12 – 18 października 2020

W okresie od 12 – 18.10.2020 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 13 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 3 pożary, 10 miejscowych zagrożeń.

12.10.2020 – Skarżyn, gm. Wierzbno – pożar budynku gospodarczego.

Na miejsce zdarzenia zadysponował zastęp z JRG Węgrów, oraz sąsiednie OSP. Po przybyciu na miejsce zastępu OSP Wierzbno, strażacy stwierdzili, że pali się w murowanym budynku gospodarczym krytym blachą, obok znajdowała się blaszana stodoła, brak osób poszkodowanych. Działania zastępu OSP Wierzbno i kolejnych przybyłych z OSP Czerwonka polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu napięcia elektrycznego od budynku oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu na pożar w budynku gospodarczym, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Przelano dokładnie wodą tlące się materiały. Prowadzone działania doprowadziły do likwidacji pożaru. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano właścicielce – zastępy powróciły do koszar.

12.10.2020 –  Łochów – wypadek drogowy.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Łochów strażacy zgłosili, że doszło do wypadku drogowego na skrzyżowaniu ulic: Myśliwskiej i Al. Węgrowskiej w Łochowie (DK62 – 265,4 km). W wyniku zderzenia jeden z pojazdów znajdował się na pasie drogowym, natomiast drugi zatrzymał się na słupie energetycznym. Wszyscy pasażerowie pojazdów opuścili je przed przyjazdem służb. Razem z zastępem OSP na miejsce przybył ZRM, który zajął się badaniem uczestników zdarzenia, nie stwierdzając u nich obrażeń. Na miejsce przybył Patrol Policji oraz zastęp PSP, którego dowódca przejął kierowanie działaniami. KDR PSP zadysponował Pogotowie Energetyczne ze względu na widoczne pęknięcie w konstrukcji słupa. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia (odłączenie akumulatorów, zakręcenie zaworu gazu LPG) oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym (wahadłowo). Zastęp PSP zakończył działania i wrócił do bazy. Na miejscu pozostały zastępy OSP, które zakończyły działania po odholowaniu samochodów osobowych. 

12.10.2020 – Łochów – uwięziony kot.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła informacja od właścicielki, która poinformowała, że w nadkolu jej auta znajduje się uwięziony kot (zwierzę jest agresywne, nie pozwala się uwolnić). Po dotarciu na miejsce zastępu OSP Łochów Fabryczny i przeprowadzonym rozpoznaniu KDR stwierdził, że w nadkolu pojazdu znajduję się mały kot. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie rozkręceniu fragmentu nadkola pojazdu i uwolnieniu kota. Zwierzę zostało przekazane właścicielce auta do czasu odbioru przez przedstawiciela Urzędu Gminy Łochów. Na tym działania zakończono, a zastęp powrócił do koszar.

17.10.2020 – Ocięte, gm. Sadowne – pożar budynku mieszkalnego.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR z OSP zgłosił, że pożarem objęta jest część murowanego budynku administracyjno-mieszkalnego krytego blachą, brak osób poszkodowanych. Działania ratowników w pierwszej fazie działań polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu prądu oraz podaniu 2 prądów wody w natarciu na pożar. Na polecenie kierującego działaniami ratowniczymi wprowadzono dodatkowy prąd wody w celu dokładnego przeszukania mieszkania, a następnie w natarciu na poddasze budynku mieszkalnego (ratownicy w aparatach ODO). Z mieszkania wyniesiono 2 butlę LPG (jedna objęta pożarem- poddano chłodzeniu). Działania te doprowadziły do lokalizacji pożaru. Działania utrudniało silne zadymienie (budynek ocieplany trociną). Działania ułatwiła pomoc pracowników firmy, którzy za pomocą koparki przerzucili materiał palny składowany obok kotłowni. Dalsze działania polegały na częściowym demontażu połaci dachowej i przelewaniu tlącej się konstrukcji drewnianej dachu oraz trociny. Działania te doprowadziły do ugaszenia pożaru. Miernik wielofazowy oraz kamera termowizyjna nie wskazały obecności zagrożenia. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi działania zakończono.

KP PSP Węgrów