Kronika strażacka 17 – 23 maja 2021

W okresie 17 – 23.05.2021 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 6 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 3 pożary, 3 miejscowe zagrożenia. 

17.05.2021 – Drgicz, gm. Stoczek – Plama oleju.

Dyspozytor do neutralizacji plamy oleju zadysponował JRG PSP oraz OSP Stoczek. Pierwszy przybyły zastęp OSP stwierdził, że na długości ok. 50 m jednego pasa ruchu (Drgicz – Stoczek), znajduje się rozjeżdżona plama oleju. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu JRG Posterunek, dowódca przejął dowodzenie i wsparł działania OSP. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie przy pomocy sorbentu zebrano zanieczyszczenia, a następnie zmyto jezdnię preparatem i prądem wody. Na tym działania zakończono. 

17.05.2021 Orzełek, gm. Sadowne – Pożar stodoły.

Dyżurny SK do zdarzenia zadysponował zastępy: JRG Ostrówek, 2x OSP Sadowne, 2x OSP Sokółka, OSP Zieleniec oraz OSP Prostyń (z sąsiedniego powiatu). Jako pierwsze na miejsce zdarzenia przybyły zastępy OSP Sokółka oraz OSP Sadowne. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali całkowicie palącą się stodołę drewnianą. W pobliżu znajdował się budynek mieszkalny. KDR zgłosił również, że pożarem objęta jest przyległa do stodoły, drewniana szopka, w której było drewno na opał oraz blaszany garaż. Działania gaśnicze doprowadziły do likwidacji pożaru. Po dokładnym przelaniu całego pogorzeliska, działania zakończono.

18.05.2021 Łochów – Pożar auta osobowego.

Do SKKP wpłynęła formatka – pożar Łochów o treści: ,,PRZY PRZEJEŻDZIE KOLEJOWYM W MIEJSCU BUDOWY WIADUKTU  POŻAR AUTA OSOBOWEGO RENAULT”. Dyżurny SKKP zadysponował zastęp JRG Posterunek i ze względu na ewentualny utrudniony dojazd do miejsca zdarzenia (w którym trwa przebudowa skrzyżowania dróg krajowych i budowa wiaduktu nad linią kolejową) najbliższe OSP (umiejscowione po obu stronach budowanego wiaduktu nad linią kolejową). Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów JOP, KDR po rozpoznaniu stwierdził, że na poboczu DK-50 (przy przejeździe kolejowym) palił się samochód osobowy (pożar w komorze silnikowej). Pożar został przytłumiony przez kierowcę i osoby postronne za pomocą gaśnic – kierujący pojazdem nie potrzebował pomocy medycznej. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie na podaniu jednego prądu piany ciężkiej, zakręceniu zaworu iglicowego instalacji LPG oraz odłączeniu minusowej klemy akumulatora. Podjęte działania doprowadziły to do całkowitego ugaszenia pożaru. Zastępy wróciły do baz.

20.05.2021 – Ruchna, gm. Liw – Koronawirus – dekontaminacja.

Zastęp OSP Ruchna na polecenie Urzędu gminy Liw, przeprowadził dezynfekcję otwartej przestrzeni publicznej na terenie gminy w: Ruchnie, Szarutach, Zającu, Pierzchałach, Jarnicach). Strażacy OSP za pomocą opryskiwacza ręcznego zdezynfekowali powierzchnie w publicznych miejscach uczęszczanych przez mieszkańców gminy. Na tym działania zostały zakończone.

KP PSP Węgrów