Kronika strażacka 15 – 20 marca 2022

W okresie 14 – 20.03.2022 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 23 zdarzenia, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 19 pożarów, 3 miejscowe zagrożenia i 1 alarm fałszywy. 

15.03.2022 – Trawy, gm. Korytnica – Pożar stodoły.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Rabiany, strażacy stwierdzili, że objęta w całości pożarem jest drewniana stodoła kryta eternitem, która uległa już zawaleniu. W bliskiej odległości zagrożone były kolejne 2 drewniane stodoły oraz budynki gospodarcze. Mieszkańcy ewakuowali kilka sztuk bydła w bezpieczne miejsce. Budynek stodoły nie miał przyłącza energetycznego. Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu 2 prądów wody w obronie od strony zagrożonych budynków. Następny przybyły zastęp OSP Korytnica i JRG PSP podał kolejne prądy wody w natarciu na palącą się stodołę z tyłu od strony lasu. Działania te doprowadziły do lokalizacji pożaru. Strażacy sukcesywnie usuwali ze stodoły nadpalone bele siana zlokalizowane w obydwu szczytach budynku, na okoliczną łąkę, cały czas przelewając je wodą. Przeprowadzono też pewne prace rozbiórkowe nadpalonych elementów konstrukcyjnych stodoły. Działania te doprowadziły do całkowitego ugaszenia pożaru. Miejsce zdarzenia zostało przekazane pisemnie protokołem właścicielowi. 

18.03.2022 Budziska, gm. Łochów – Pożar budynku.

Dyżurny SKKP na miejsce zdarzenia zadysponował zastęp GBA z JRG Węgrów, oraz najbliższe miejscowo jednostki OSP. Poproszono też o wsparcie SK Wyszków, który zadysponował zastępy JRG PSP Wyszków i OSP Kamieńczyk.  Po przybyciu na miejsce zastępu OSP Budziska, strażacy stwierdzili, że pali się murowany parterowy budynek mieszkalno-gospodarczy z poddaszem, na którym magazynowana była słoma, kryty eternitem, zagrożona pożarem była sąsiednia stodoła. Brak osób poszkodowanych. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na palący się budynek mieszkalno-gospodarczy oraz jednego prądu wody w obronie na przyległy budynek stodoły. W trakcie prowadzonych działań budynek uległ częściowemu zawaleniu ze względu na objęty pożarem drewniany strop w części budynku. Działania powyższe doprowadziły do lokalizacji pożaru. Następnie przystąpiono do prac rozbiórkowych z jednoczesnym dogaszaniem palącego się budynku. Przyległy budynek stodoły sprawdzono kamerą termowizyjną – nie stwierdzając zagrożenia. 

19.03.2022 Łochów, ul. Maja – Wypadek drogowy.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP, a następnie PSP stwierdzono, że na skrzyżowaniu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych którymi podróżowało łącznie 4 osoby z czego jedna odniosła obrażenia ciała. Skrzyżowanie zablokowane we wszystkich czterech kierunkach. Zastęp po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pojazdów udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Po przybyciu na miejsce zespołu PRM przekazano poszkodowaną. Następnie zebrano płyny eksploatacyjne wykorzystując sorbent.

20.03.2022 Zieleniec, gm. Sadowne – Pożar lasu. 

Dyżurny SK zadysponował OSP Zieleniec oraz dwa zastępy OSP Sadowne. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów JOP i przeprowadzonym rozpoznaniu KDR ustalił, że pali się poszycie leśne w młodniku na powierzchni około 0.9 ha, utrudniony dojazd do zdarzenia. Zadysponowane zostały kolejne dwa zastępy OSP oraz zastęp JRG Węgrów. Działania pierwszych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu po obwodzie na pożar. Na miejsce zdarzenia przybył patrol Policji, służba leśna oraz kolejne zastępy OSP, które wsparły prowadzone działania, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Po rozpoznaniu sytuacji z leśnikami stwierdzono, że pożarem było objęte ok. 0,45 h ścioły w młodniku. Dowożenie wody do pożaru odbywało się z miejscowości Zieleniec oddalonej ok. 3 km od miejsca zdarzenia.

KP PSP Węgrów