Kronika strażacka 27.03 – 03.04.2022

W okresie 27.03 – 03.04.2022 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano 49 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 13 pożarów, 35 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy. 

27.03.2022 – Witanki, gm. Liw – Wypadek samochodu osobowego.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że samochód osobowy dachował i znajduje się na kołach poza drogą. Osoba jadąca znajdowała się na zewnątrz pojazdu (przytomna), nie było innych służb. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przybyciu ZRM i policji, dalsze działania strażaków polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 13 ratowników.

29.03.2022- Jarnice, gm. Liw – Pożar budynku mieszkalnego.

Dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Węgrowie zadysponował dwa zastępy z JRG Węgrów oraz zastęp z OSP Liw i OSP Węgrów. Po dotarciu na miejsce zdarzenia, strażacy stwierdzili, że pali się budynek mieszkalny, murowany, kryty blachą, pożar w fazie rozwiniętej w około jednej czwartej budynku, w pozostałej części bardzo duże zadymienie, kłęby dymu wydostają się spod dachu. Sąsiedzi próbowali gasić pożar przy pomocy gaśnic proszkowych – nieskutecznie. Z informacji przekazanych przez sąsiadów wynikało, że w środku najprawdopodobniej znajdują się dwie osoby. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej i w pierwszej fazie podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palący się budynek. Jednocześnie rota zabezpieczona w aparaty ochrony dróg oddechowych weszła do środka, skutecznie gasząc pożar w pomieszczeniach objętych płomieniami. Strażacy wchodząc tym wejściem do budynku i przechodząc z sieni do przedpokoju natrafili w przejściu na zwęglone ciało kobiety leżącej na podłodze.  Następnie w pokoju  odnaleziono ciało mężczyzny. Z budynku wyniesiono dwie butle gazowe 11kg propan-butan, które znajdowały się w pomieszczeniu kuchni objętym pożarem. Po wyniesieniu butle schładzano prądem wody. Po ugaszeniu pożaru miejsce przekazano policji do dalszego postępowania.

31.03.2022 – Sadoleś, gm. Sadowne – Wypadek samochodu osobowego.

Samochód osobowy jadący z miejscowości Sadoleś do Sadownego uderzył ze znaczną prędkością w drzewo. Kierujący pojazdem z obrażeniami głowy znajduje się w pojeździe, przytomny. Będący na miejscu ratownicy medyczni zaopatrują rannego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i pomocy Policji w zabezpieczeniu ruchu drogowego. Poszkodowany został przetransportowany karetką do najbliższego szpitala w Ostrowi Mazowieckiej.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁ: 1 zastęp, 6 ratowników.

01.04.2022Pniewnik, gm. Korytnica – Wypadek samochodu osobowego.

Po dojeździe zastępów straży pożarnej po rozpoznaniu stwierdza, że samochód osobowy marki Citroen C4 znajduje się w rowie, osoba niepełnosprawna w środku na miejscu pasażera, przytomna, nie stwierdzono obrażeń. Brak kierowcy. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez zamkniecie drogi w obydwu kierunkach, oświetleniu terenu akcji. Osobę poszkodowaną znajdującej się w środku, ewakuowano z pojazdu oraz zabezpieczono przed utratą ciepła do czasu przekazania ZRM. Kierowca powrócił na miejsce zdarzenia, nie stwierdzono widocznych obrażeń. Następnie został otwarty wahadłowo jeden pas ruchu, ZRM zabrał poszkodowaną do szpitala.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 12 ratowników.

W dniu 02 kwietnia na terenie powiatu wystąpił silny opad śniegu, który uszkodził wiele drzew przy szlakach komunikacyjnych, w tym czasie podjęto 25 interwencji do usuwania powalonych drzew.

KP PSP Węgrów