Kronika strażacka – 27.06-03.07.2022

W okresie 27.06 – 03.07.2022 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 20 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 8 pożarów, 12 miejscowych zagrożeń.

30.06.2022– Chmielew, gm. Korytnica – upadek człowieka z rusztowania do zbiornika.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy JRG PSP oraz OSP Korytnica. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że podczas prowadzonych prac budowlanych z wysokości ok. 6 m do zbiornika naziemnego stacji oczyszczania wody wpadł mężczyzna.  Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz dotarciu do poszkodowanego przy wykorzystaniu rusztowania znajdującego się przy zbiorniku oraz drabiny. Osobę ewakuowano ze zbiornika i przekazano będącym na miejscu ratownikom medycznym ZRM. Strażacy zabezpieczyli lądowisko na pobliskiej łące dla LPR, który przetransportował poszkodowanego do szpitala.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 9 ratowników.

30.06.2022 Sewerynów, gm. Korytnica – wypadek komunikacyjny – zderzenie samochodu osobowego i motocyklisty.

Na miejsce zostały zadysponowane  dwa zastępy JRG PSP i jeden zastęp OSP Rabiany. Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że na łuku drogi doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Honda Civic z motocyklem marki Yamaha. Motocyklista przytomny z urazem głowy i lewej ręki. Dalsze działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów i jednoczesnym udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie na miejsce dotarł patrol Policji i ZRM, który przejął poszkodowanego motocyklistę.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 11 ratowników.

01.07.2022 Mrozowa Wola działki, gm. Sadowne – pożar trawy i zarośli wokół opuszczonego budynku.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów Posterunku JRG PSP i OSP Mrozowa Wola, strażacy stwierdzili, że z powodu iskrzenia spowodowanego zwarciem linii niskiego napięcia doszło do pożaru trawy i krzewów na opuszczonej posesji. Pożarem zagrożona była znajdująca się nieopodal drewniana stodoła. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody w natarciu na pożar, co doprowadziło do jego lokalizacji i ugaszenia. W działaniach brało udział: 2 zastępy straży pożarnej i 7 ratowników. 

02.07.2022 Sadowne – pożar lasu.

SKKP otrzymało informację od pracowników Nadleśnictwa Łochów o pożarze w oddziale 33. Z uwagi na trudne warunki terenowe i suszę zadysponowano 5 zastępów w pierwszym rzucie. Przybyłe na miejsce zastępy stwierdziły pożar w lesie w dwóch ogniskach o łącznej powierzchni około 15 arów. Na miejscu był pracownik Nadleśnictwa Łochów. Zastępy podały trzy prądy wody w natarciu doprowadzając do lokalizacji, a następnie ugaszenia pożaru. Następnie teren pogorzeliska przelano wodą dogaszając pojedyncze zarzewia ognia. W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępy straży, 22 ratowników.

KP PSP Węgrów