W Starych Lipkach się dzieje…

Od soboty 16 lipca w Starych Lipkach k. Stoczka trwa XLV Zlot Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian.

Już w 2019 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w Festiwalu Kultury Indian Ameryki Północnej. Jedno z działań Tego Festiwalu, Piknik Indiański za sprawą Fundacji Prima Security odbył się na Rynku w Węgrowie.

Postanowiono, iż tegoroczny Zlot Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian odbędzie się wyjątkowo już w trzecim tygodniu lipca, czyli od soboty 16 lipca do niedzieli 24 lipca 2022 r. Miejsce zlotu to wieś Stare Lipki, położona w gminie Stoczek. Głównymi organizatorami Zlotu są dwie osoby: Dariusz „Smyk” Przesmycki i Monika „Eleonora” Doktorska oraz Fundacja Prima Security. Organizatorzy zaprosili również zainteresowanych kulturą, historią i tradycją Rdzennych Mieszkańców Ameryki na Piknik w dniu 17 lipca, który jest częścią projektu „W poszukiwaniu pasji” – zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Popołudniem 17 lipca przybywający do Starych Lipek mogli obejrzeć wioskę indiańską z prawdziwego zdarzenia (jak podaje p. Monika, na Zlot przybyło ok. sześciuset uczestników z całej Polski). Czekały też na nich warsztaty rękodzieła, spotkania z ciekawymi ludźmi i legendy Indian, pokaz tańców POW WOW, stoiska z wyposażeniem Indian, a dla dzieci – gry i zabawy. Odbyło się też oficjalne otwarcie Zlotu z udziałem Wójta Gminy Stoczek p. Zbigniewa Kłuska.

Warto zobaczyć. Kolejne dni Zlotu też będą obfitowały w wiele wydarzeń.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst: Sławek Chyliński

Foto: Sławek Chyliński/Małgorzata Lipka – Chudzik