Kronika strażacka 26.09 – 03.10.2022

W okresie 26.09 – 03.10.2022 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 15 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej w tym: 4 pożary, 10 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

28.09.2022 – Starawieś, gm. Liw – wypadek samochodu osobowego i ciężarowego.

Dyżurny SK KP PSP w Węgrowie zadysponował dwa zastępy JRG oraz sąsiednie jednostki OSP. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów OSP i JRG strażacy stwierdzili, że na DK-62 doszło do czołowego zderzenia samochodu ciężarowego i osobowego. Jedna osoba ranna nieprzytomna, zakleszczona w pojeździe. Droga zablokowana w obu kierunkach. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu i oznaczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, jednocześnie przystąpiono do udzielenia poszkodowanemu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Przy użyciu sprzętu hydraulicznego uwolniono nogi poszkodowanego. Następnie na noszach typu deska ewakuowano mężczyznę z pojazdu i podłączono defibrylator AED. W tym momencie na miejsce przybył ZRM, któremu przekazano poszkodowanego. Po próbach przywrócenia funkcji życiowych ratownicy medyczni rozpoznali zgon poszkodowanego.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępów, 22 ratowników.

29.09.2022 – Budziska, gm. Łochów  – pożar sadzy.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła formatka o treści: „pożar sadzy w kominie dom murowany, parterowy”. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów OSP Budziska oraz OSP Łochów strażacy stwierdzili pożar sadzy w przewodzie kominowym w murowanym budynku jednorodzinnym krytym blachą, brak poszkodowanych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, założeniu sita kominowego na komin (ratownicy wyposażeni w sprzęt do pracy na wysokości) oraz podaniu jednego prądu proszku (gaśnica 6 kg). Prowadzone działania doprowadziły do lokalizacji, a następnie likwidacji pożaru. W międzyczasie sprawdzono w budynku pomieszczenia przyległe do przewodu kominowego na obecność tlenku węgla, nie stwierdzając jego obecności. Miejsce zdarzenia przekazano protokołem właścicielowi. Na tym działania zastępów zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 12 ratowników.

01.10.2022 – Sadowne – Wypadek 2 samochodów osobowych.

Do Stanowiska Kierowania w Węgrowie wpłynęła formatka o treści „DK 50, PRZY SKRĘCIE NA ŁOCHOWSKĄ DACHOWANIE SAMOCHODU, JEDNA OSOBA POSZKODOWANA NIEZAKLESZCZONA”. Na miejsce zdarzenia Dyżurny zadysponował zastęp SLRT z JRG PSP Węgrów i zastęp OSP Sadowne. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Sadowne, strażacy stwierdzili, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, w wyniku czego jeden wpadł do przydrożnego rowu, obracając się na dach, kierowca pojazdu znajdującego się w rowie, nie może samodzielnie opuścić pojazdu. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego uwolnili mężczyznę. Następnie udzielono poszkodowanemu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Po odjeździe z poszkodowanym ZRM-u do Szpitala Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej KDR przekazał miejsce zdarzenia protokołem Policj.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 12 ratowników.

03.10.2022 – Łochów – pożar budynku mieszkalnego.

W dniu 03.10.2022 r. o godz. 2.56 KP PSP w Węgrowie otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Łochowie, ul Dolna. Na miejsce zostały zadysponowane najbliższe  jednostki OSP i 2 Zastępy JEG PSP /udział 9 jednostek razem/. Po dotarciu na miejsce, pożarem objęty był praktycznie cały budynek. W takcie działań strażacy otrzymali informację, że w budynku może przebywać młoda kobieta. Po ugaszeniu pożaru i odgruzowaniu obiektu /zawalony dach/ odnaleziono ciało kobiety.

KP PSP Węgrów