Kronika strażacka 07 – 14.05.2023

W okresie 07 – 14.05.2023  na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 15 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 11 pożarów, 3 miejscowe zagrożenia i 1 alarm fałszywy.

11.05.2023 – Bednarze, gm. Korytnica –  pożar traw na nieużytkach.

Działania pierwszego zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu po obwodzie pożaru. Kolejne przybyłe zastępy wsparły prowadzone działania podając kolejne dwa prądy wody w natarciu oraz ratownicy przystąpili do gaszenia pożaru przy użyciu tłumic, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Zorganizowano stanowisko wodne z rzeki Liwiec w celu zapewnienia zaopatrzenia wodnego.

Uległo zniszczeniu lub spaleniu: 1,5 ha trawy na nieużytkach.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępów straży i 22 ratowników.

12.05.2023 – Śnice, gm. Liw – pożar komory silnika w samochodzie dostawczym. 

Na DW 696 doszło do niewielkiego pożaru w komorze silnika samochodu dostawczego marki Iveco. W pojeździe tym podróżowały 3 osoby – w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na pożar, co doprowadziło do jego lokalizacji

Uległo zniszczeniu lub spaleniu: częściowo komora silnika.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy straży i 16 ratowników.

12.05.2023 – Żeleźniki,  gm. Miedzna – wypadek motocyklisty (śmiertelny).

Przybyły na miejsce zastęp PSP w wyniku rozpoznania stwierdził, że w wyniku zjechania do rowu motocyklista stracił panowanie nad jednośladem, uderzył w drzewo, a następnie przewrócił się. Poszkodowany bez funkcji życiowych.

Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu KPP (stabilizacja kręgosłupa szyjnego i głowy, udrożnienie dróg oddechowych, tlenoterapia czynna, RKO, Defibrylacja AED). Po przybyciu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego poszkodowanego przekazano do  ZRM.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy straży i 9 ratowników.

13.05.2023 – Zgrzebichy, gm. Stoczek – wypadek dwóch samochodów osobowych.

Doszło zderzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych BMW i Volkswagena, podróżujący pojazdami przytomni, opuścili pojazdy o własnych siłach.  Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowane. Równolegle odłączono akumulatory oraz zabezpieczono wycieki płynów eksploatacyjnych w pojazdach (płyn chłodniczy). Po przybyciu ZRM, przekazano osobę poszkodowaną.

Uległo zniszczeniu lub spaleniu: przody samochodów BMW i Volkswagen.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy straży i 14 ratowników.

14.05.2023 – Łochów, ul. M. Konopnickiej – pożar budynku zespołu hotelowego ARCHE.

W Zespole Pałacowym Folwark w Łochowie palił się skład opakowań kartonowych przy zapleczu kuchennym oraz pożar rozprzestrzenił się na elewację budynku (pożarem objęte ok. 80 m2 elewacji) oraz zadaszenie. W międzyczasie pracownicy ewakuowali gości hotelowych oraz personel na zewnątrz budynku (28 osób) oraz odłączyli prąd. Działania  zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu na pożar. Powyższe działania doprowadziły do lokalizacji pożaru,  przewietrzono budynek – wentylacja mechaniczna oraz przeprowadzono drobne prace rozbiórkowe zadaszenia w miejscu pożaru celem dogaszenia zarzewi ognia. Po zlikwidowaniu pożaru sprawdzono kamerą termowizyjną pogorzelisko nie stwierdzając zagrożenia, sprawdzono również cały budynek na obecność tlenku węgla miernikiem – nie stwierdzono.

Uległo zniszczeniu lub spaleniu : elewacja na powierzchni ok 80 m2.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 6 zastępów straży i 25 ratowników.

KP PSP Węgrów