Kronika strażacka 29.05 – 04.06.2023

W okresie od 29.05 – 04.06.2023 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 15 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 8 pożarów,  7 miejscowe zagrożenia.

29.05.2023 – Trzebucza, gm. Grębków – pożar lasu.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Grębków, strażacy stwierdzili, że pożarem objęta jest ściółka w lesie sosnowym, o powierzchni ok. 3 arów. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody w natarciu na pożar, co doprowadziło do jego lokalizacji. W trakcie tych działań na miejsce dotarły kolejne zastępy OSP Grebków, Leśnogóra oraz zastęp JRG Węgrów, które wsparły prowadzone działania. Dalsze działania polegały na systematycznym przelewaniu pogorzeliska, co doprowadziło do ugaszenia pożaru. Na tym działania zakończono. W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 22 ratowników. 

31.05.2023 Rabiany, gm. Korytnica – pożar ciągnika.

Do zdarzenia zostały zadysponowane 3 zastępy OSP i zastęp JRG Węgrów. Działania pierwszego zastępu OSP Rabiany polegały na podaniu jednego prądu wody na pożar. Na miejsce przybywały kolejne zastępy, które wsparły działania. Działania zastępów doprowadziły do lokalizacji, a w efekcie do ugaszenia pożaru. W działaniach ratowniczych udział brało: 4 zastępy PSP, 15 ratowników.

31.05.2023 Kalinowiec. gm. Łochów – pożar budynku pustostanu.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki straży pożarnej pożarem objęty był cały dom. Według zgromadzonych mieszkańców wsi nikogo nie ma w środku (pustostan od kilku lat), ale zerwana napowietrzna linia energetyczna jest cały czas pod napięciem. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 4 prądów wody w natarciu co doprowadziło do lokalizacji, a następnie ugaszenia pożaru domu. Na miejsce przybyło pogotowie energetyczne w celu odcięcia zasilania przewodu, który leżał na ziemi. Dalsze działania zastępów polegały na rozbiórce obiektu w celu wykonania dostępu do ostatnich zarzewi ognia. Pogorzelisko starannie przelano wodą. Na tym działania zakończono. W działaniach ratowniczych udział brało: 5 zastępów, 23 ratowników.

02.06.2023 Szaruty, gm. Liw – wypadek drogowy.

WYPADEK NA SKRZYŻOWANIU SZARUTY Z DROGĄ NR 696, ZDERZENIE 2 POJAZDÓW OSOBOWYCH, 1 OSOBA POTRZEBUJE KARETKI,PRZYTOMNA”. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy JRG Węgrów i OSP Ruchna. W zdarzeniu brały udział dwa samochody osobowe i są dwie osoby poszkodowane, droga wojewódzka przejezdna natomiast zablokowana jest droga w kierunku Ruchny. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy medycznej osobom poszkodowanym. W miedzy czasie strażacy kierowali ruchem drogowym oraz zabezpieczyli pojazdy odłączając akumulatory. Następnie przekazano poszkodowanych ZRM. Miejsca zdarzenia przekazano policji. W działaniach ratowniczych udział brało: 3 zastępy, 11 ratowników.

04.06.2023 Łazy, gm. Łochów – pożar budynku gospodarczego.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Gwizdały strażacy stwierdzili, że pali się drewniany budynek gospodarczy pokryty eternitem, zagrożone sąsiednie budynki oraz las. Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu napięcia i podaniu dwóch prądów wody (w natarciu na budynek i w obronie na sąsiedni las). Następne przybywające jednostki podały kolejne prądy wody w obronie i natarciu co przyczyniło się do lokalizacji pożaru. W dalszej kolejności dokonano drobnych prac rozbiórkowych nadpalonych elementów budynku oraz usunięto z budynku składowane tam nadpalone materiały budowlane i przelano je wodą. Po tym działania zakończono i zastępy powróciły do baz. W działaniach ratowniczych udział brało: 5 zastępów, 25 ratowników.

KP PSP Węgrów