Kronika strażacka 31.07 – 06.08.2023

W okresie od 31.07 do 06.08.2023  na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano 32 zdarzenia, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 5 pożarów i 27 miejscowych zagrożeń.

01.08.2023 – Sulki, gm. Wierzbno –  pożar upraw – rżyska.

KDR podaje: pali się rżysko, pożar wchodzi do lasu. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na palącą się ściołę w lesie. Po dojeździe na miejsce prowadzonych działań JRG Węgrów kierowanie przejął d-ca JRG. Podano dodatkowo 3 prądy wody na palący się młodnik oraz rżysko. W międzyczasie właściciel pola przy pomocy brony talerzowej oborał rżysko. Działania te doprowadziły do lokalizacji, a w konsekwencji do likwidacji pożaru. Rżysko oraz ściołę w lesie dokładnie przelano.

Uległo zniszczeniu lub spaleniu :

pole – rżysko około 2 ha

ścioła w lesie młodniku około 0,20 ha

zboże na pniu – owies około 0,10 ha

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 5 zastępów, 26 ratowników.

02.08.2023 – Suchodół, gm. Grębków – zderzenie sam osobowego z ciągnikiem rolniczym. 

Na DW697 doszło do zderzenia samochodu hybrydowego z ciągnikiem rolniczym. Wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu przytomne, samodzielnie opuściły pojazdy. Jedna osoba jadąca samochodem osobowym uskarżała się na ból w klatce piersiowej. Na miejscu byli policjanci. Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej poszkodowanej osobie. Dalsze działania polegały na zakręceniu butli LPG i odłączeniu instalacji wysokiego napięcia. Po chwili na miejsce zdarzenia przybył ZRM, któremu przekazano osoby poszkodowane.

Uległo zniszczeniu lub spaleniu :

ciągnik rolniczy John Deere – koło lewy tył

samochód osobowy Lexus – przód pojazdu

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników.

04.08.2023  – Węgrów, DK 62 – zderzenie sam. osobowego z ciężarowym. 

Na DK 62 doszło do zdarzenia samochodu ciężarowego oraz samochodu osobowego. ZRM na miejsce zajmuje się poszkodowaną matką dziecka, droga częściowo zablokowana. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz kierowaniu ruchem drogowym. Strażacy pomogli ZRM w udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, która została przewieziona do szpitala.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 11 ratowników.

05.08.2023 – Gwizdały, gm. Łochów – zderzenie sam. osobowego z motocyklem.

Na DK62 doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierujący motocyklem. Równocześnie z zastępem OSP na miejsce dotarły policja i ZRM, który zajął się poszkodowanym motocyklistą. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Na miejsce dotarł zastęp Posterunku JRG, który wsparł prowadzone działania. Po odjeździe karetki z poszkodowanym działania ratownicze zakończono, miejsce zdarzenia przekazano protokołem Policji.

Uległo zniszczeniu lub spaleniu:

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników

06.08.2023 – Rowiska, gm. Korytnica – pożar kombajnu na polu. 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że pali się kombajn oraz wokół niego rżysko. Działania zastępów a polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu, co doprowadziło do lokalizacji a następnie ugaszenia pożaru.

Uległo zniszczeniu lub spaleniu :

Kombajn zbożowy Claas

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 22 ratowników.

KP PSP Węgrów