„Za Bochen Chleba”

Szanowni Państwo, mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na pokaz premierowy filmu „Za Bochen Chleba” w reż. Pawła Pierzchanowskiego oraz Karola Wojteczka.

Pokaz odbędzie się 13 stycznia o godz. 16:30 w remizie OSP przy ul. Kościuszki 3 w Sadownem.

Film przedstawia historię zbrodni na Mariannie, Leonie i Stefanie Lubkiewiczach zamordowanych 13 stycznia 1943 r. w Sadownem za przekazanie dwóch bochenków chleba dwóm ukrywającym się żydowskim kobietom.

W produkcji przypomniana została również historia Lucyny Radziejowskiej spod Sadownego, wywiezionej do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz za ukrywanie żydowskiej kobiety i jej nastoletniego syna.

Premiera filmu odbędzie się w 81. rocznicę zbrodni dokonanej przez niemiecką żandarmerię na rodzinie Państwa Lubkiewiczów i ratowanych przez nich żydowskich kobietach. W trakcie wydarzenia głos zabierze wnuczka p. Lubkiewiczów, Grażyna Olton.

Przez wzgląd na ograniczoną pojemność sali prosimy o deklarację przybycia oraz ewentualną informację o liczbie osób w ramach deklaracji.

Film dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Zwiastun filmu:

https://youtu.be/j1hlmbl0l4E

Z wyrazami szacunku

Karol Wojteczek