Kronika strażacka 08 – 14.01.2024

W okresie 08 – 14.01.2024 r. na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 16 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 12 pożarów (w tym 6 pożarów sadzy kominowych) i 4 miejscowe zagrożenia.

W wymienionym okresie odnotowano zwiększoną ilość pożarów sadzy kominowej w budynkach mieszkalnych (6 pożarów). Straż Pożarna przypomina o obowiązku sprawdzania i czyszczenia przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych.

09.01.2024 – Brzeźnik, gm. Wierzbno – pomoc w poszukiwaniach osoby zaginionej.

Do SKKP wpłynęła prośba od Policji o pomoc w poszukiwaniach zaginionego mężczyzny w miejscowości Brzeźnik na terenach trudno dostępnych (rozlewiska spowodowane wysokim stanem wód) i drogach gruntowych. Przybyłe na miejsce zastępy OSP udały się na wyznaczone sektory do poszukiwań (piesze oraz zmotoryzowane). Podczas poszukiwań zastęp zauważył w odległości ok. 100 m zarys człowieka na brzegu rzeki Osownica. Po dotarciu na miejsce okazało się, że jest to ciało poszukiwanego mężczyzny. Na miejsce przybył lekarz, który stwierdził zgon z przyczyn naturalnych. Dalsze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca prowadzonych czynności przez Policję i pomocy w przetransportowaniu ciała (teren trudny i podmokły). Na tym zastępy OSP zakończyły działania.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 8 ratowników.

10.01.2024 – Orzeszówka, gm. Miedzna  – pożar w kotłowni.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów OSP Miedzna i JRG PSP strażacy stwierdzili, że w budynku mieszkalnym jednorodzinnym doszło do pożaru w kotłowni znajdującej się w podpiwniczeniu budynku. Właściciel nieskutecznie próbował ugasić pożar samodzielnie przed przybyciem straży pożarnej. Wszystkie zamieszkujące tam osoby opuściły budynek samodzielnie, nie odnosząc obrażeń. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu wody w natarciu na pożar, co doprowadziło do jego lokalizacji. Odłączono dopływ prądu elektrycznego oraz instalację fotowoltaiczną. Po oddymieniu pomieszczenia przy pomocy wentylatora osiowego okazało się, że zapaleniu uległy materiały palne (drewno, kartony, inne drobne składowane elementy) znajdujące się niedaleko pieca, które wynoszono na zewnątrz i przelewano wodą. Piec wygaszono. Działania te doprowadziły do ugaszenia pożaru. Przewietrzono cały dom.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 8 ratowników.

10.01.2024 – Liw – pożar sadzy w budynku mieszkalnym.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników.

11.01.2024 – Ocięte, gm. Sadowne  – otwarcie mieszkania.

Po przybyciu na miejsce zastępu OSP Sadowne, strażacy po rozpoznaniu stwierdzili, że w zamkniętym budynku mieszkalnym może przebywać osoba potrzebująca pomocy. Przez jedno z okien budynku dostrzeżono osobę leżącą na łóżku w jednym z pomieszczeń. Brak było innych służb. Kierujący działaniami ratowniczymi podjął decyzję o wejściu do budynku, przy pomocy siłowej otworzono drzwi. W jednym z pomieszczeń na łóżku znajdowało się ciało mężczyzny (brak oznak życiowych). W międzyczasie na miejsce przybyła Policja, a następnie ZRM (lekarz stwierdził zgon mężczyzny). Działania zastępu OSP w tym momencie zostały zakończone, dalsze czynności prowadziła Policja. Zastęp wrócił do bazy.

KP PSP Węgrów